zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dosud platná ochrana velryb skončila

21.06.2006
Příroda
Dosud platná ochrana velryb skončila
Stoupencům komercializace lovu velryb kolem Japonska a Norska se na 58. výročním zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) poprvé podařilo uspět při hlasování, a přiblížit se ke svému cíli. Zasedání se koná v karibském ostrovním státečku Svatý Kryštof a Nevis.
Po třech porážkách v pátek a v sobotu zvítězili zastánci ukončení ochrany velryb v neděli při hlasování o takzvané deklaraci ze Svatého Kryštofa. V té se mimo jiné uvádí, že IWC by se napříště neměla zabývat ochranou těchto mořských savců, ale měla by se věnovat kontrole komerčního lovu velryb.
Stejně jako předchozí bylo i toto hlasování velmi těsné, tentokrát však ve prospěch stoupenců uvolnění lovu.
Ke zrušení dosavadního moratoria na volný lov velryb, které bylo přijato před 20 roky, to sice není požadovaná tříčtvrtinová většina, ochránci velryb však přesto vyjádřili zděšení nad výsledkem hlasování a označili je za začátek konce ochrany velryb. Deklarace konstatuje, že moratorium bylo považováno za dočasné a dnes již není potřebné.
Japonsko zákaz komerčního lovu velryb dodržuje, využívá ale povolení lovu pro vědecké účely, jejichž cílem je zjistit více o tom, jaké role různé druhy velryb hrají ve svém prostředí, a studovat dopady znečištění vody na tyto živočichy. Minulou sezónu se jeho lodě vrátily z antarktických vod s 850 plejtváky malými a s deseti plejtváky myšoky, v plánu do budoucna jsou i keporkakové.
Ekologické organizace již dlouho Tokio obviňují, že pod zástěrkou vědeckého programu zabíjejí velryby pro komerční účely.
Také Island provozuje lov pro vědecké účely, zatímco Norsko jako jediná země mezinárodní moratorium ignoruje; podle loňské kvóty směli norští velrybáři ulovit 1052 plejtváků myšoků.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí