zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce budou soutěžit ve třídění odpadů

03.07.2006
Odpady
Obce budou soutěžit ve třídění odpadů

Plzeň - Ke zvýšení úrovně třídění odpadů v Plzeňském kraji by mohla pomoci nová soutěž pro města a obce, vyhlášená odpadovou společností EKO-KOM, Krajským úřadem Plzeňského kraje a Regionální rozvojovou agenturou.

Poslední průzkumy totiž ukázaly, že občané nemají k představitelům obcí příliš velkou důvěru. Cílem soutěže je tedy vyburcovat starosty, aby se aktivněji zapojili do systému nakládání s odpady a více informovali veřejnost. "Základní údaje o soutěži jsme umístili včera na internetových stránkách Plzeňského kraje a naší agentury. Všech 442 obcí zapojených do systému EKO-KOM obdrží v nejbližší době přihlášky a dotazníky," uvedl Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Přihlášky je možné zasílat na její adresu do 20. července. Termín pro odevzdání dotazníků naplánovali organizátoři na poslední den v srpnu. Soutěž na podporu třídění odpadů mezi městy a obcemi je rozdělena do dvou kol, z nichž do druhého postoupí pouze 25 nejlepších. Komise bude hodnotit například celkovou výtěžnost vytříděného papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, spokojenost občanů se systémem sběru a svozu na území obce nebo spolupráci s jinými organizacemi. "Tato soutěž je o prestiži, ne o penězích. Pro obce je dobré se zviditelnit," řekl Sýkora.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny 13. října letošního roku v rámci jednání krajského Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Na vítěze čeká částka patnáct tisíc korun. Plzeňský kraj je v současné době na druhém místě v třídění odpadu s průměrem 31,2 kg na obyvatele za rok. Průměr České republiky se pohybuje okolo 23 kg na obyvatele za rok.

LENKA KOVANDOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí