zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpora společné energetické politiky v EU klesá

14.07.2006
Energie
Podpora společné energetické politiky v EU klesá

Přestože Brusel neustále naléhá na vytvoření společné evropské energetické politiky, poslední pravidelný průzkum Eurobarometer ukazuje, že podpora této politiky mezi veřejností klesá. Veřejnost si totiž stále více myslí, že by energetické otázky měly být řešení pouze na národní úrovni.

Podobný názor podle Eurobarometru zastává 42 procent Evropanů, řešení energetických otázek na evropské úrovni favorizuje 39 procent obyvatel. Podpora celoevropské energetické politiky má klesající tendenci. Ještě loňský podzimní průzkum ukazoval, že evropské řešení podporu téměř polovina Evropanů (47 procent).

Klesající tendence zasahuje téměř všechny členské i kandidátské země. Největší "ztrátu" utrpěl Kypr, kde společné evropské energetické politice věří o 27 procent méně lidí než loni na podzim. Podobně tomu je i na Maltě (- 16 procent), v Lotyšsku (- 16 %) nebo v Rakousku (- 14 %). Jedinou výjimkou je Dánsko, kde podpora od loňského podzimu vzrostla o 7 procentních bodů.

Mezi země, jejichž obyvatelé společnou energetickou politiku favorizují nejvíce patří Finsko (65 procentní podpora), Estonsko (56 %), Velká Británie (55 %) a Belgie (50 %). Pokles podpory lze přičíst zejména malé evropské publicitě této otázky během loňského podzimu a letošního jara, kdy byl průzkum prováděn. EU také nezaujala jasné stanovisko k sazbám, týkajících se energie.

Evropané také jasně vyjádřili nesouhlas s projektem tzv. zelené energie. 59 procent respondentů uvedlo, že není připraveno platit více peněz za energii, získávanou z obnovitelných zdrojů. Platit více je ochotno 39 procent Evropanů. Ještě horší situace panuje v nových členských zemích EU, kde je připraveno sáhnout hlouběji do své peněženky pouze 18 procent obyvatel.

Z průzkumu tedy vyplývá, že většina Evropanů raději změní své spotřebitelské návyky, než aby platila více za energii.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí