zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj si stojí za stavbou spalovny

17.07.2006
Odpady
Kraj si stojí za stavbou spalovny

Z Kohezního fondu Evropské unie je údajně na výstavbu spalovny možno získat 1,6 miliardy korun. Podle Hnutí Duha by však peníze šly do státního rozpočtu, z něhož je zakázáno podporovat výstavbu spaloven.

Občané Opatovic nad Labem se sice postavili proti budování obří spalovny, ale jejich hlas není zřejmě rozhodující.

Pardubice - Pardubický kraj nevzdává svůj plán postavit v Opatovicích nad Labem velkou spalovnu komunálního odpadu. Proti se sice postavili v referendu obyvatelé této obce, kraj ale dál pokračuje v jednání o získání dotace Evropské unie. Jak řekla právnička stavebního úřadu v Pardubicích Kateřina Veselá, zamítavý výsledek referenda nemusí výstavbu definitivně zablokovat.

Obyvatelé Opatovic svým hlasováním 24. června odmítli, aby obec vstoupila do firmy na výstavbu spalovny, a rovněž se vyjádřili proti vzniku tohoto zařízení na svém území. Jejich vůle ale nemusí zabránit vydání případného územního rozhodnutí a stavebního povolení. "Zákon neříká, že výsledek obecního referenda je pro státní orgán závazný. Stavební úřad k hlasování přihlédne jako ke každému dalšímu stanovisku, nemusí se jím však povinně řídit," uvedla Veselá. Pardubický kraj rovněž pokračuje v

práci na získání dotace z Kohezního fondu Evropské unie na výstavbu spalovny. "Referendum rozhodlo, že obec Opatovice se nebude účastnit tohoto projektu a do komunálních voleb na něm nebudeme aktivně pracovat. Pro nás je důležité, že komise pro Kohezní fond připustila náš záměr do dalšího kola. Je důležité, aby se pro občany celého kraje i okolí využila možnost získat 1,6 miliardy korun z tohoto fondu," řekl první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Pokud by se dotaci nepodařilo získat, hrozilo by podle něj, že se celé náklady na výstavbu promítnou v budoucnu do ceny likvidace odpadu. Spalovna by podle Pardubického kraje měla stát dvě miliardy korun, ročně by mohla likvidovat v první fázi téměř 100 000 tun komunálního dopadu a produkovat 30 000 tun popílku a škváry.

Ekologická organizace Hnutí Duha tvrdí, že i kdyby kraj spolu s dalšími obcemi evropskou dotaci získal, peníze by se staly součástí státního rozpočtu, z něhož je podle českého plánu odpadového hospodářství zakázáno podporovat výstavbu spaloven.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí