zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrov podporuje už osm let změny topných systému na ekologické

20.07.2006
Energie
Ostrov podporuje už osm let změny topných systému na ekologické

Ostrov (Karlovarsko) -- Ostrov na Karlovarsku už osm let finančně podporuje individuální žádosti občanů, kteří chtějí změnit systém vytápění a ze spalování tuhých paliv přejít na ekologická paliva. Od roku 1998 až do loňska tak město vyplatilo lidem už více než jeden milion korun. Pro letošek je v rozpočtu k dispozici zatím 100 000 korun a o peníze lze radnici žádat až do konce listopadu. ČTK o tom informoval starosta Jan Bureš.

K záměru dále podporovat ekologické způsoby vytápění, kdy spalování uhlí nahrazuje v Ostrově především plyn a elektřina, vedl město stálý zájem lidí. Od radnice mohou dostat 80 korun na každý metr čtvereční vytápěné obytné plochy. "Největší zájem byl v roce 1999, kdy jsme vyplatili přes 210 000 korun. O rok dříve, kdy jsme s programem začali, to bylo téměř 148 000 korun. Celkem za osm let využila peníze od města na změnu vytápění téměř stovka žadatelů," uvedl starosta.

Peníze je možné využít v nemovitostech určených k bydlení v okrajových částech Ostrova. Příspěvky mohou získat lidé ve 12 lokalitách, například v Arnoldově, Dolním Žďáru, Hanušově, Květnové nebo Mořičově. Centrální část zástavby města, kde žije většina obyvatel, zásobuje teplem i teplou vodou ostrovská teplárna. "Aby žadatel peníze dostal, musí například předložit stavební povolení na přestavbu topného systému a pravomocné kolaudační rozhodnutí. Nesmí být také dlužníkem města," řekl Bureš.

Podpora ekologickým systémům vytápění se podle starosty vyplatí městu nepřímo tím, že přispěje ke zkvalitnění ovzduší. Právě v okrajových částech města a osadách vzniká při spalování tuhých paliv nejvíce škodlivin. Ostrov si zpětně prověřuje, zda lidé od vytápění elektřinou a plynem opět nepřešli na spalování tuhých paliv. "V takovém případě by nárok na dotaci ztratili a museli by peníze vrátit. Ale nevybavuji si žádný takový případ," dodal Bureš.

Vladimír Meluzín
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí