zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Extrémní sucho vysušuje vodní toky a nádrže

29.07.2006
Voda
Extrémní sucho vysušuje vodní toky a nádrže
To, co letos v létě zažíváme, málokdo pamatuje. Dlouhotrvající teploty nad třicet stupňů Celsia, které na mnoha místech prakticky každodenně lámou dlouhodobé rekordy, se začínají negativně projevovat na našich vodních tocích.

Situaci pro nejbližší období nevidí právě růžově ani hydrolog brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Neruda. „Vody ubývá v potocích, řekách a nádržích den ode dne víc a víc. Při těchto tropických vedrech se voda odpařuje mnohem rychleji. Navíc ubývá podzemních vod také v prameništích, protože ani na horách neprší a vyhlídka na radikálnější změnu počasí není zatím na obzoru, “ přiblížil současný stav Neruda. Důkazem jsou mimo jiné vyschlé lesy, pole a pastviny v povodí Svratky na Vysočině.

Jak dále řekl, zásobování obcí a měst z veřejných vodovodů by ale nemělo být nijak omezeno, protože zásoby jsou například co se týče Víru a Březové stále dostatečné. Mnohem více jsou už nyní znepokojeni rybáři. Voda dosahuje vysokých teplot, je málo okysličována, na některých tocích je jí nedostatek. „Nebezpečí úhynu je tak vysoké a rybáři, pokud mají tu možnost, je přemísťují do míst, kde mohou přežít,” sdělil Neruda.

Již od čtvrtka minulého týdne platí na celém území kraje opatření, která mají zamezit výskytu požárů. „Jejich hašení je v parných dnech komplikované, jak to koneckonců dokazuje příklad z Českého Švýcarska. Oheň se může nebezpečně šířit pod zemí suchými kořeny, práci záchranářů pak komplikuje obrovské parno a  technice těžko přístupný lesnatý terén,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid s potěšujícím konstatováním, že rozsáhlejší požár podobný tomu u Děčína se v kraji naštěstí zatím nevyskytl.

 

Zdroj: Aleš Pelikán
http://vecernibrno.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí