zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodních nádrží s čistou vodou je dostatek

23.08.2006
Voda
Přírodních nádrží s čistou vodou je dostatek

Letní počasí opět otevírá možnost vykoupat se v přírodních nádržích. Krajští hygienici měřili čistotu vody a zveřejnili seznam nádrží s čistou vodou, kde je možné se vykoupat bez zdravotních problémů.
Vykoupat se bez případných komplikací je v Moravskoslezském kraji možné například v nádržích Olešná a Žermanice na Frýdecko-Místecku, ale také na Karvinsku v Těrlické přehradě či v Kališově a Vrbickém jezeře v Bohumíně. Bez zdravotních rizik je možné koupání také na Novojičínsku v Údolí mladých, Čerťáku, Vítovce a Kacabaje, na Bruntálsku pak v rybnících Tvrdov, Edrovice a Bohušov, ale také v zatopeném lomu Svobodné Heřmanice. Velmi dobrá kvalita vody je i na Stříbrném jezeře v Opavě.
Vyplývá to ze zprávy moravskoslezských hygieniků. „Doporučení omezení koupání pro děti, těhotné ženy a alergiky platí v nádržích Brušperk a Baška ve Frýdku-Místku. Po koupání doporučujeme se osprchovat pitnou vodou,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Helena Šebáková s tím, že laboratorní analýzy sice prokázaly oproti minulému týdnu zlepšení mikrobiologické kvality vody, ale zároveň došlo k mírnému nárůstu sinic v obou nádržích.
Výrazný nárůst množství toxických sinic ukázaly analýzy v nádrži Slezská Harta na Bruntálsku. Hygienici zde koupání nedoporučují .
Na štěrkovně Hlučín na Opavsku, ne v oblasti přírodního koupaliště, ale na volném jezeře, také platí doporučení omezit pobyt ve vodě pro děti, těhotné ženy a alergiky.


Karel Balcar

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí