zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zbavit se vos či sršní pomohou deratizéři

04.09.2006
Příroda
Zbavit se vos či sršní pomohou deratizéři
Vosy, sršni, ale i včely nyní zaměstnávají hasiče a deratizéry. Bodavý hmyz obtěžuje lidi v zaměstnání i doma, a tak o žihadla není nouze.

Českokrumlovsko - Sršáni se například zabydleli ve štítu chaty na soutoku Malše s Černou. "Skulinou pod střechou se protahují dovnitř, potvory. Když za tmy rozsvítíme na verandě, nalétává za chvíli na světlo osm deset sršání. Narážejí nám i do oken, takže vždycky říkám, hele, sršáni jdou na televizi," líčila obyvatelka chaty Hedvika Zemanová. "Prý jsou ale chránění, tak nevím, co s nimi máme dělat. Asi nám nezbyde, než se s nimi v příštím roce kamarádit dál," dodala.
"Na hmyz nás teď lidé volají pořád," řekl včera Martin Kučera z krumlovské deratizační služby. "Sršáň je chráněná, ale když se usídlí v lidském příbytku, nedá se nimi dělat nic jiného, než je zlikvidovat. I když to ochránci přírody nevidí rádi," dodal.
Obtížnému hmyzu často čelí lidé i v zaměstnání. Například barmanům na venkovních terasách se při míchání nápojů neustále pod ruce pletou vosy. "Dělám tu už tři roky. Celou dobu nic, až v posledním týdnu mě bodly hned dvakrát," řekl Vladimír Kunt na zámeckém nádvoří v Č. Krumlově.
V případech, kdy obtížný hmyz ohrožuje lidi na veřejných místech nebo u jejich obydlí, pomůže deratizační služba nebo hasiči. Například v tomto týdnu vyjížděli hasiči odstraňovat hnízda obtížného hmyzu v Holubově, Mříči nebo na Pasíčkách v Křemži.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí