zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek: Chci získat víc peněz pro přírodu

07.09.2006
Příroda
Ambrozek: Chci získat víc peněz pro přírodu

Praha - Do čela Českého svazu ochránců přírody se o víkendu vrátil Libor Ambrozek, který byl ještě před několika dny ministrem životního prostředí ve vládě Jiřího Paroubka. Spolek založený v roce 1979 je s bezmála deseti tisíci členy největší ekologickou nevládní organizací v zemi.

Na co byste se chtěl v ČSOP především zaměřit?

Svaz ochránců přírody má svou tradiční činnost, a to je praktická ochrana přírody a práce s dětmi. S ní naprosto souhlasím. Mojí prioritou bude zvýšení členské základny. Myslím si, že u nás je stále velký prostor získat pro aktivní ochranu přírody více lidí, jako se to daří v západoevropských zemích. Chceme také rozvíjet projekt pozemkových spolků. To znamená snahu o ochranu přírody vykupováním chráněných území prostřednictvím soukromých dárců a veřejných sbírek.

Je reálné, aby se ČSOP podařilo nashromáždit takové prostředky, aby mohl vykupovat i větší území, jako třeba National Trust ve Velké Británii?

Samozřejmě to jsou naše vzory. Jak holandské či americké spolky, tak královská britská společnost. U nás už se uskutečnily první sbírky, vybralo se několik milionů korun, koupili jsme pár prvních hektarů. Věřím, že kdyby se podařilo tento projekt rozvinout, a mohli bychom vykoupit nebo pronajmout další území, nastartovala by se tak cesta k ochraně přírody.

V rozhovoru pro časopis Sedmá generace jste uvedl, že uvažujete o založení nadace, která by se věnovala ochraně přírody. Končí tyto snahy vaším návratem do čela ČSOP?

Moje vize vybudovat nadaci na ochranu přírody souvisí s činností v ČSOP. Dnes jsou nevládní organizace hodně závislé na veřejných zdrojích, ať už na krajích, státu nebo evropských fondech. Nadační rozměr je u nás zatím pořád velice slabý. Uvidíme, jestli se to podaří. Nadace by samozřejmě byla otevřená pro všechny organizace, které se ochranou přírody zabývají.

Středočeské Deníky Bohemia

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí