zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový sběrný dvůr za evropské peníze

11.09.2006
Odpady
Nový sběrný dvůr za evropské peníze

Otevření sběrného dvora v Podolí u Brna je součástí projektu spolufinancovaného z prostředků EU a Jihomoravského kraje, při jehož formulování spojily své síly obec a její zahraniční partner - dolnorakouské Sdružení obcí pro nakládání s odpady okresu Gänserndorf.

Projektový záměr zahrnoval komplexní řešení nakládání s komunálním odpadem včetně postupného omezování jeho vzniku. Důležité proto bylo připravit koncepční materiály v oblasti hospodaření s odpady a získat názory obyvatel obce prostřednictvím sociologického průzkumu, uspořádat vzdělávací programy pro děti v mateřské a základní škole a vydat tematické informační letáky. "Naši občané se mohli seznámit s výstupy projektu i při otevření nového sběrného dvora, zejména na výstavě prací dětí s tematikou nakládání s odpady a v expozici Co se děje s odpadem z Podolí. Mohli tam s odborníky diskutovat o tom, jak správně nakládat s odpadem," vysvětlovala Vlasta Pavlíková, starostka obce Podolí.

Realizaci projektu, která začala v listopadu 2005, předcházela více než půlroční příprava a hledání finančních zdrojů. Protože projektový záměr za téměř 70 tisíc eur vyhověl podmínkám grantového schématu pro životní prostředí programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, Podolí obdrželo na uskutečnění projektu až 75% dotaci. Částkou 118 591 Kč přispěl i Jihomoravský kraj. Navíc se obci naskytla výhodná možnost zálohové platby. Pochvalu za kvalitní práci na projektu si zaslouží i společnost ELKAT a Základní organizace českých ochránců přírody Veronica.

Základní údaje o obci Podolí

Počet obyvatel: 1113, na jednoho obyvatele připadá 51 kg vytříděného odpadu.

Obec je zapojena do systému EKO-KOM od roku 2002.

Sběrný dvůr bude odebírat tyto druhy odpadů: bioodpad, směsný komunální odpad, velkoobjemový odpad (nábytek), odpad do spalovny, suť (max. 5 koleček), železo, dřevo, textil, papír, plasty, sklo, dále nebezpečný odpad (léky, pneumatiky, barvy, oleje, zářivková tělesa, baterky, autobaterie, lednice, elektrospotřebiče). Na sklo a plasty jsou k dispozici čtyři trvalá stanoviště v různých částech obce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí