zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uschly i orchideje

02.10.2006
Příroda
Uschly i orchideje

Milovicko - Sousloví hnědenec zvrhlý nezní zrovna lákavě. Skrývá se za ním ale vzácná orchidej, která jako kriticky ohrožený druh přežívá na hrstce míst v Česku a na Slovensku. Roste také v Milovické oboře v chráněné krajinné oblasti Pálava. Zdeněk Mikulica z brněnského Orchidea klubu tvrdí, že část její populace tu podlehla nešetrnému zásahu lesníků.
Ti měli v uplynulých dnech ošetřit okolí asfaltových cest herbicidem, který kromě nežádoucího plevele zahubil i vzácné orchideje. " Přístup lesníků je pro mě nepochopitelný, až bezohledný," nechal se slyšet Mikulica.
Vedoucí polesí Mikulov Jan Joch ale podobné nařčení odmítá. " Kdykoli chceme použít herbicid, informujeme o tom správu chráněné krajinné oblasti Pálava," tvrdí.
Okolí asfaltových cest v oboře ošetřují lesníci přípravkem Roundup, aby ochránili semenáčky dubů. " Je možné, že Roundup se částečně dostal i na hnědence rostoucí v příkopu u cesty. To je mi líto, ale není možné najít řešení, které bude vyhovovat úplně všem," dodal Joch. Stříkání herbicidem je podle něj nutné kvůli obnově lesa.
" Stačilo sáhnout k tradičnímu sečení a spokojenost by byla na všech stranách," namítá Mikulica. " Je zarážející, že v oboře určené k chovu trofejní zvěře, která navíc spadá do chráněné oblasti, nahradilo tradiční sečení užívání chemikálií," nechápe.
Stížnost už zaznamenal i vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. " Upozornili jsme lesní závod Židlochovice, aby střetu hnědence s herbicidy příští sezónu zabránili. Rozhodně se o to budeme dále zajímat," slíbil Matuška.

Zdroj: Břeclavský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí