zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čisto a teplo s novým zákonem

03.10.2006
Energie
Čisto a teplo s novým zákonem

Ekologické organizace uvítaly, že ČSSD navrhla novým zákonem podpořit výrobu tepla z čistých, obnovitelných zdrojů.

Dobrá legislativa může znamenat důležitou podporu pro bioenergetiku – především domácí kotle a výtopny na biomasu – nebo solární kolektory na střechách českých domů. Hnutí DUHA a Calla budou v Poslanecké sněmovně prosazovat doplnění některých dodatečných klauzulí, které by zvýšily efektivnost zákona, a úpravy předloženého návrhu.

Zákon schválený v loňském roce podpořil výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ovšem možnosti čisté výroby tepla jsou podle oficiálních propočtů u nás asi dvojnásobně větší.

Že budou prosazovat zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla, sociální demokraté slíbili už ve svém ekologickém programu před červnovými volbami.

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:

"Podpora výroby tepla z obnovitelných zdrojů by pomohla rozhýbat odvětví, které u nás zatím zaostává. Vytvoří tisíce pracovních míst především v zemědělství a high-tech výrobě solárních kolektorů. Pomůže také snížit exhalace oxidu uhličitého a zajistí spolehlivé vytápění či teplou vodu pro tisíce domácností. Solární kolektory a kotle na biomasu by se mohly stát stejnou samozřejmostí jako třeba v Německu.“

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Výroba tepla je dnes u nás z více než 60 procent zajišťována z uhlí a souvisí s narůstajícím znečištěním ovzduší. Přitom v čistých obnovitelných zdrojích máme ohromný nevyužívaný potenciál. K tomu by nový zákon měl pomoci."

Kontakt:      

Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Edvard Sequens, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@calla.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí