zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie vyhrožuje vodárnám

16.10.2006
Voda
Unie vyhrožuje vodárnám

VÝCHODNÍ ČECHY - Ve vodárnách a na radnicích, které je vlastní, zavládla mrzutost vůči Evropské unii, jež Česku slíbila milionové dotace do vodovodů, kanalizací či čistíren odpadních vod. Podle řady starostů totiž EU svůj postoj najednou otočila.

A kvůli častému "promíchání" veřejného a soukromého kapitálu zastavila financování řady projektů. To by znamenalo, že Česko nestihne do roku 2010 postavit slíbené čističky a bude Bruselu platit tvrdé sankce.

"My jsme ale veřejná společnost, drobným podílníkům patří jen osm procent akcií, zbytek obcím a městům. A s ostatními výhradami EU vůči českému vodohospodářství jsme také schopni se vypořádat," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací (VaK) Hradec Králové František Barák.

Podobně argumentuje i vedení dalších vodáren. Někde se VaK snažily z pasti uniknout rozdělením na vlastníka infrastruktury a zpravidla soukromého provozovatele, ani to však u evropských úředníků nemusí být výhrou. " Může jim vadit, že financují něco, z čeho bude těžit soukromý nájemce," míní ředitel trutnovského VaK Josef Moravec.

Právě hradecký VaK je odkázán na více než čtyřsetmilionovou pomoc EU. Na rekonstrukci čističky a kanalizací se má Brusel podílet téměř dvěma třetinami. Podobnou injekci očekávají trutnovské vodárny, jež připravují odkanalizování oblasti horní Úpy.

Mnohde se přitom investuje jen kvůli EU. Čističky například vyhovují českým normám, ale ne evropským. "Ze strany ministerstva životního prostředí nebyla jednání s EU ohledně podmínek dotací dobře vedena," kritizuje Barák.

"My jsme naštěstí veškeré projekty stihli dokončit. Záleželo asi na době podání žádostí o dotace," řekl šéf chrudimského VaK Josef Hrad.

KAMIL DUBSKÝ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí