zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Českých Budějovic vznikne náhradní zdroj pitné vody

25.10.2006
Voda
U Českých Budějovic vznikne náhradní zdroj pitné vody
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V Hrdějovicích u Českých Budějovic vznikne v příštích třech letech nová úpravna vody, která bude zajišťovat náhradní zdroj vody v případě havárie. Město nyní ve výběrovém řízení vybralo firmu, která úpravnu vybuduje za 180 miliónů korun. Začátek stavby je podmíněn získáním státní dotace, řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová.
"Kapacita úpravny by musela být alespoň částečně využívána pořád. Kdyby se čekalo jen na havárii, zařízení by se devastovalo. Musí být neustále v provozu, aby nezrezlo. Na určitou kapacitu by fungovala a zásobovala by část města," uvedla Popelová. Úpravna by v případě havárie stačila pokrýt pětinu potřeby obyvatel města. K dalším záložním zdrojům města s 94 000 obyvateli ale patří také vrt pro nemocnici a pivovar.
Město chce na tříletý projekt získat dotaci 120 miliónů korun. "Bohužel se nepodařilo v prvním kole projednat dotaci ani s ministerstvem životního prostředí, ani s ministerstvem zemědělství, byť by to do jejich dotačních titulů spadalo. V tuto chvíli jsme se obrátili přímo na rozpočtový výbor parlamentu," doplnila Popelová.
Město nyní odebírá vodu z jediného zdroje, jímž je úpravna vody v Plavu. Spravuje ji Jihočeský vodárenský svaz, který je neziskovou organizací založenou v roce 1993. Svaz při privatizaci s. p. Jivak bezúplatně získal infrastrukturní majetek, jako jsou úpravny vody, vodovody, kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Celkem spravuje majetek 234 jihočeských měst a obcí v hodnotě tří miliard korun.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí