zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištěný odpad třídit nelze, končí na skládce

27.10.2006
Odpady
Znečištěný odpad třídit nelze, končí na skládce

Litoměřicko - Kanystry s olejem, biologicky znečištěné věci, ale i mrtvá zvířata. S tím vším se setkávají pracovníci třídíren odpadů. Lidé totiž do popelnic mnohdy nahází vše, co je napadne.

"Situace se za poslední rok a půl výrazně zhoršila a zvyšuje se počet případů, kdy třídička odmítne přijmout odpad kvůli jeho znečištění. Ten pak putuje na skládku," uvedla Kateřina Šarounová, tisková mluvčí autorizované obalové společnosti Ekokom. "Zodpovědnost za svůj odpad převzalo již velké procento populace a jeho objem je oproti minulým letům tak velký, že příjem znečištěného odpadu je pro třídící linky již velmi náročný i ekonomicky," dodala.

Její slova potvrzuje i vedoucí provozu třídírny odpadů společnosti BEC v Prosmykách Robert Mühlfait. "Věci, které do kontejnérů nepatří, se tam objevují každý den. Lidé si neuvědomují, že tento odpad poté musí ručně přebírat pracovníci v třídírnách," uvedl Mühlfait. "Hromadí se například biologicky znečištěný odpad. Jsou i případy, kdy jedinec vhodí do kontejnéru na plasty kanystr s olejem, ten poté vyteče a celou dávku lidmi vytříděného odpadu znehodnotí," doplnil.

Podle jednatele společnosti BEC Martina Hinterholzingera se však většina občanů chová zodpovědně. "Každý systém má své nedostatky a těmto nešvarům se dá jen těžko zabránit. Celkově se však domnívám, že kvalita, zejména třídění, u obyvatel stále roste. Nejvíce znečištěno bývá sklo, poté plasty a nejlépe je na tom papír," konstatoval Hinterholzinger.

Radim Tuček
Litoměřický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí