zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá vodní elektrárna bude vlídná k rybám

02.11.2006
Voda
Energie
Malá vodní elektrárna bude vlídná k rybám

Malá vodní elektrárna vznikne na řece Rolavě u Nejdku na Karlovarsku. Postaví ji firma Krušnohorská MVE. Náklady na její vybudování dosahují asi 16 milionů korun a téměř polovinu prostřednictvím Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP) zaplatí Evropská unie a stát. Projekt uspěl v programu Obnovitelné zdroje energie, který je součástí OPPP. Malá vodní elektrárna u Nejdku bude dokončena příští rok v únoru.

Peníze budou použity na výstavbu jezu, tlakového podzemního přivaděče, odpadního potrubí, přípojky vysokého napětí a vybavení nové strojovny. Celkový instalovaný elektrický výkon zařízení bude 250 kW. Elektrárna je navržena tak, aby splnila přísná ekologická kritéria a ochránila také proplouvající ryby.

Na většině jezů je proplouvání ryb omezeno jen na úzké koryto při břehu. Krušnohorská MVE vycházela z návrhu Komise pro rybí přechody při Ministerstvu životního prostředí ČR. Jez v Rolavě přizpůsobila přírodnímu korytu. Na ploše, přes kterou přetéká voda, zbudovala několik speciálních odpočinkových tůněk tak, aby ryby snáze překonaly vodní proud.

Elektrárnu staví firma v podhorském terénu Krušných hor v oblasti dolní nivy řeky Rolavy. Ještě ve 30. letech minulého století tady stálo hned několik malých vodních elektráren. Jednatel Krušnohorské MVE Richard Vohralík podotkl, že dnes je těžké přesvědčit úřady a veřejnost, že elektrárna nepoškodí přírodní ráz řeky ani živočichy. Také proto firma jez upravila tak, aby přes něj mohli vodní živočichové bez potíží migrovat po celé jeho šířce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí