zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ODS nové ekologické závazky nechystá

02.11.2006
Obecné
ODS nové ekologické závazky nechystá

Praha - Tým specialistů pod vedením senátora ODS a někdejšího ministra životního prostředí Bedřicha Moldana připravuje aktualizovanou národní strategii udržitelného rozvoje. První plán vyváženého rozvoje českého hospodářství, sociální oblasti a ochrany životního prostředí přijala vláda v roce 2004. Aktualizovaná strategie má být konkrétnější, ale nové závazky z pro Česko vyplývat nebudou. Moldan dnes novinářům řekl, že práce na dokumentu budou trvat do listopadu 2007. 

"Představujeme si, že nová strategie zahrne inovovanou strategii Evropské unie. Měla by být i konkrétnější," uvedl Moldan na tiskové konferenci pořádané u příležitosti fóra pro udržitelný rozvoj. Konkrétní čísla však podle něj nebudou znamenat nové ekologické závazky. "Neplánujeme nic zázračného, nic nad rámec toho, co už existuje v mezinárodních smlouvách a státních politikách jednotlivých ministerstev," uvedl.

Na setkání ministerských úředníků, politiků a zástupců průmyslové sféry, kterého se poprvé v historii účastnil i premiér, několikrát zazněly výhrady podnikatelů k ekologické politice, k tomu, že nakonec vše zaplatí zákazník. "Udržitelný rozvoj něco stojí, to je aspekt, který nesmí být podceňován. Například my čekáme na zlepšení v oblasti biopaliv, abychom rozhodli, jak pokračovat s alternativními motory," uvedl na setkání bývalý šéf rady vlády pro udržitelný rozvoj a nynější člen představenstva firmy Škoda Auto Martin Jahn. Připomenul tak, že stát ještě nerozhodl, jak bude podporovat ekologicky šetrnější paliva.

Zástupci tří sfér, na kterých je založena myšlenka udržitelného rozvoje, se dnes setkali na společném fóru potřetí. Skutečnost, že se ho zúčastnil také předseda vlády Mirek Topolánek (ODS), má Jahn, který stál jako vicepremiér v čele vládní rady pro udržitelný rozvoj za vlády ČSSD, za pozitivní. Topolánek po převzetí vlády radu přesunul z úřadu vlády na ministerstvo životního prostředí a změnil statut rady. Výkonným předsedou rady je nyní ministr životního prostředí a předsedou šéf vlády. "Je to dobrým signálem, protože některé vládní rady (Topolánek) naopak zrušil," hodnotí Jahn změnu.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí