zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zabraňte plýtvání elektřinou a zbytečným únikům tepla

24.11.2006
Energie
Zabraňte plýtvání elektřinou a zbytečným únikům tepla
Zdražení elektrické energie, plynu a na mnoha místech také vody od 1. ledna 2007 opět nastolí otázku: Kde v domácnosti ušetřit?
Možností je hodně. Spotřebiči počínaje a komplexním zateplením domu konče.

Výměna obyčejné žárovky za novou úspornou zářivku trvá několik minut. Přitom roční provoz třiadvacetiwattové zářivky za dvě stokoruny přijde na necelých osmdesát korun. Desetkrát levnější žárovka "stovka" odebere ze sítě elektřinu za 345 korun. Za samotnou energii tak velmi jednoduše ušetříte 265 korun.
Rozhodne-li se majitel rodinného domu pro komplexní zateplení, jde o mnohem náročnější akci. Na stavebním úřadě musí podat ohlášení, sehnat firmu a mít k dispozici kolem dvou set tisíc korun. Náklady na topení se pak ale sníží o třicet až padesát procent. Podle typu paliva se dá uspořit až třicet tisíc korun ročně.
"Záleží na každém, co od svého bydlení očekává, jak se může v budoucnu vyvíjet jeho finanční situace, a tedy, jaké peníze bude schopný dát na provoz své domácnosti," říká Lubomír Klobušník z poradenského střediska Energy Centre České Budějovice. "Každý si musí zvážit, zda je pro něj lepší nechat dům či byt bez větších zásahů a čas od času o něco zvýšit částku, kterou potřebuje na jeho provoz. Anebo jestli se rozhodne pro radikální řešení, zlepší tepelné vlastnosti svého obydlí, a tím i sníží náklady na topení."
Ušetřit se dá i změnou paliva. "Doporučuji tuzemské zdroje a ještě k tomu ekologické. Například dřevo, dřevěné pelety, větrnou energii nebo biomasu. Levné je i uhlí, ovšem to nelze zařadit do kategorie ekologických paliv," podotýká Lubomír Klobušník.
O plynu a elektrické energii se říká, že člověk při jejich využívání "platí za pohodlí". Topení je jednoduché a bez práce. Ovšem za vyšší cenu, která i nadále poroste.

Největší investice: okna a zateplení
Jiří Janda vlastní v jihočeském Kamenném Újezdě dvoupodlažní rodinný dům ze sedmdesátých let minulého století. Jde o standardní vilku s dispozicemi 4 1. Před několika roky se rozhodl pro zateplení obvodových zdí a výměnu oken. Důvod? "Vysoká cena za topení a také určitá nepohoda. Jakmile kotel v noci vyhasl, ráno byla v domě zima," říká majitel. Pro pomoc se obrátil na Energy Centre České Budějovice. Odtud si přinesl návrh několika možností, jak zlepšit energetické vlastnosti stavby. Zvolil lepší a dražší variantu. Původní zdi ze škvárobetonových tvárnic s tloušťkou třicet centimetrů doplnil fasádním systémem s osmicentimetrovou tepelnou izolací z minerální vaty. Za to zaplatil 165 tisíc korun.
Podobně postupoval i při výběru nových oken. Stará dřevěná už dosluhovala a netěsnila. Nahradil je proto plastovými s pětikomorovými rámy a skly s výbornými izolačními vlastnostmi (s koeficientem prostupu tepla U = 1,1). Stejně kvalitní zasklení použil také na vchod, navíc si před obývací pokoj nechal přistavět zimní zahradu. Tyto úpravy stály dalších 240 tisíc korun.
"Chtěl jsem, aby okna k něčemu vypadala, a tak jsem zvolil profily, na nichž byla z obou stran nalepena fólie imitující dřevo. To se podepsalo i na ceně," popisuje vlastník nemovitosti. "Zaplatil jsem zhruba o třicet procent více, než když bych se smířil s obyčejným bílým rámem."
A co mu tato zhruba čtyřsettisícová investice přinesla? "Dům vytápím kotlem Atmos na hnědé uhlí starým devět let. Zatímco dříve jsem spotřeboval za zimu zhruba sedmdesát pět metráků uhlí, dnes je to pouze třicet. Při průměrné ceně dvě stě korun za metrický cent nám tak klesly náklady na topení z patnácti na šest tisíc korun."
Při těchto číslech se mu vložená investice vrátí zhruba za čtyřicet let. Pokud by nechtěl nadstandard a zvolil základní doporučené zateplení a bílá okna, doba návratnosti by se zkrátila zhruba na třicet let. "Tyto propočty ale například nevyjadřují to, jak se zlepšila tepelná pohoda v bytě. Ráno, i když se celou noc netopí, není uvnitř taková zima," říká Jiří Janda.
V úpravách domu bude pokračovat. Před letošní zimou chce zateplit i podkroví, čímž se tepelné ztráty ještě sníží. Dalším krokem by mělo být nahrazení kotle teplovzdušným topením. "V obývacím pokoji máme starý krb, jehož výhřevnost je minimální. Ten bychom časem zbourali a na jeho místě postavili nový s krbovou vložkou vhodnou pro teplovzdušné vytápění," plánuje majitel. "Topilo by se v něm samozřejmě dřevem, které patří k nejlevějším a obnovitelným zdrojům energie. Teplo se rozvede do celého domu, a náklady se tak ještě o několik tisíc sníží. Jako záložní zdroj bych zvolil elektrický kotel."
Návratnost popisované investice se někomu může zdát příliš dlouhá. Ovlivňuje ji ovšem nízká cena hnědého uhlí. Zcela jiná čísla by vyšla v případě, že by se dům vytápěl elektrickou energií. Ta je totiž zhruba třikrát dražší. Před zateplením a výměnou oken by se platilo čtyřicet pět tisíc korun za rok. Po zlepšení izolačních vlastností však předpokládané výdaje za topení klesnou na osmnáct tisíc. Roční úspora by tak činila dvacet sedm tisíc korun. Investovaných čtyři sta tisíc korun se tudíž do rodinného rozpočtu vrátí za patnáct let. A to by musela cena elektrické energie zůstat na stejné úrovni. Při jakémkoli zdražení - v posledních letech se pohybuje kolem deseti procent ročně - se tato doba ještě zkrátí. Elektřina, podobně jako plyn, je však vhodná pouze do objektů s kvalitními tepelně-izolačními vlastnostmi. Jinak účet za teplo dosahuje vysokých cifer.

Racionální varianty
Výměna oken a zateplení domu sice patří k nejúčinnějším prostředkům, jak snížit výdaje za teplo, ale také k těm nejnákladnějším. Odborníci však mohou nabídnout i levnější varianty.
"Pokud máte jako zdroj tepla kotel na pevná paliva, doporučujeme ho doplnit o jednu nebo více akumulačních nádrží a o směsovací zařízení. To dokáže snížit spotřebu energie zhruba o třetinu," popisuje Lubomír Klobušník. Mnozí ale víc než zvýšení účinnosti ocení zjednodušení obsluhy, jelikož není nutné několikrát denně chodit kontrolovat, zda v kamnech nevyhaslo. Třeba v přechodném období stačí zatápět v kotli pouze ob den. Potřebné teplo se totiž odebírá z akumulační nádrže, která se předtím nahřála. Oproti klasickému kotli se dá v tomto případě také lépe regulovat teplo uvnitř domu. Nehrozí tudíž, že by se interiér po určité době přehřál.
Pořizovací náklady na akumulační nádrže včetně montáže se pohybují od dvaceti pěti do třiceti tisíc korun. Pokud by se toto zařízení instalovalo do zmíněného domu v Kamenném Újezdě, ušetřila by se ročně třetina hnědého uhlí. Přepočteno na peníze tedy zhruba pět tisíc korun. Návratnost investice by tak byla asi pětiletá. "Toto řešení ale není pro každého. Přinejmenším je třeba mít ve sklepě nebo u domu volnou místnost, do které by se umístily akumulační nádrže," upozorňuje Lubomír Klobušník.
S výběrem jakéhokoli kotle má radit odborník. Ideální je oslovit přímo projektanta ústředního vytápění nebo energetického poradce. Výkon kotle se musí volit poměrně s velkou přesností. Nadměrná rezerva bývá na škodu. Kotel pracuje nejhospodárněji při přibližně osmdesáti procentech svého maximálního výkonu.

Nejlevnější řešení
Mezi mnohem dostupnější řešení, která uspoří několik stokorun ročně, patří doplnění topného systému termostatem a termostatickými hlavicemi. Ceny termostatů se nacházejí v rozmezí od 1500 do 3000 korun. Typy s časovým spínačem nabízejí možnost ztlumit teplotu bez toho, aby se člověk o něco staral. Je-li celá rodina přes den v práci a o víkendu na chalupě, je zbytečné, aby se zde topilo na dvacet dva stupňů. Stačí si nastavit osmnáct. Uspořit tak lze až deset procent energie. Tedy - opět podle zvoleného paliva - několik tisíc korun. Návratnost tak bývá jeden až dva roky.
Podobné je to i s termostatickými hlavicemi, které nabízejí přesnější regulaci teplot v místnosti. Vždyť citlivé ubrání jednoho stupně Celsia ušetří až šest procent energie. Majitele tato technická úprava přijde přibližně na pět set korun. Ročně se tak dá ušetřit stejná částka. Když si necháte osadit termostatické ventily do všech místností, zbude vám po topné sezóně o pár tisíc korun více.
Několik stokorun a případně i tisícikorun přinese do rodinného rozpočtu nákup nových úsporných elektrospotřebičů. Pokud se rozhodujete například pro nákup chladničky, sáhněte raději po té, která je zařazena do energetické třída A nebo A , případně A . Že stojí deset tisíc korun, zatímco ta v třídě B pouze sedm tisíc? Jak si lze vypočítat na stránkách Ligy ekologických alternativ (www.lea.ecn.cz/02lednicka.html), rozdíl se vám vrátí na uspořené energii za deset let. A po dalších deseti rocích vám přístroj díky úsporám přinese do rodinného rozpočtu skoro šest tisíc korun.
Ještě jednodušeji se šetří s úspornými zářivkami. "Klasická žárovka obsahuje wolframové vlákno, které dává devadesát dva procent tepla a pouze osm procent světla," popisuje Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn. "Naproti tomu úsporná zářivka, používá se i označení kompaktní zářivka, pracuje na principu elektrického výboje. Uvolněná energie se na luminoforu přemění hned na světlo. Proto při stejně dodané energii vydává čtyřikrát až pětkrát více světla. Je tedy o sedmdesát pět až osmdesát procent úspornější."
Kvalitní úsporná zářivka stojí kolem dvou set korun. Zvolíte-li třiadvacetiwattovou zářivku, vyjde vás její roční provoz (při průměrné délce svícení tři hodiny denně) na necelých osmdesát korun. Stejně světla vydá také žárovka "stovka" za dvacetikorunu. Ze sítě ale odebere energii za 345 korun. Náklady na pořízení úsporné zářivky se proto vrátí dříve než za rok. A počítejme dál. Životnost zářivky je kolem šesti tisíc hodin, žárovka vydrží asi tisíc hodin. Během dalších pěti let tak jedna zářivka ušetří z rodinného rozpočtu tisíc korun. n a

Doporučená teplota v jednotlivých místnostech (°C)
* obývací pokoj 20 - 22
* dětský pokoj 20
* ložnice 16 - 18
* koupelna 24
* WC 15
* chodby 15
Zdroj: Energy Centre
České Budějovice

Jakou úspornou zářivku použít místo žárovky?
Klasická žárovka/ Úsporná zářivka/ hodina provozu v Kč* hodina provozu v Kč*
(příkon ve wattech) (odpovídající příkon ve wattech)
25/0,09 7-9/0,02 - 0,03
40/0,14 11/0,04
60/0.20 15/0,05
75/0,25 18/0,06
100/0,34 23/0,08
* při sazbě 3,40 koruny za kilowatthodinu Zdroj: Seven

Ekologická reforma zdraží některá paliva
Ceny energií, jež jsou vyráběny převážně z fosilních paliv a jádra patří k těm relativně nízkým. Nezahrnují totiž v sobě škody, které způsobují na životním prostředí i na zdraví obyvatel.
To by se ale mělo změnit. Už několik let se v České republice připravuje podle Směrnice EU 96/2003/ES takzvaná ekologická reforma, která začne platit nejpozději od 1. ledna 2008. Po tomto datu dojde k dalšímu zdanění elektrické energie vyráběné v uhelných a jaderných elektrárnách stejně jako ke zdanění vybraných surovin použitých na výrobu tepla.
Daň by měla znevýhodňovat energii vyrobenou nešetrnými technologiemi z fosilních paliv a jádra. Naopak energie vyráběná z obnovitelných zdrojů, například ze slunce, větru, vody nebo biomasy, zřejmě bude od dalšího poplatku osvobozena.
Zdroj: Energy Centre České Budějovice

Kde najdete více
www.svn.cz
www.eccb.cz
www.ekowatt.cz
www.uspornespotrebice.cz
www.sfzp.cz

Tabulka cen paliv a energií na vytápění
Druh paliva spotřeba účinnost zdroje cena paliva cena využitelné ostatní roční roční náklady za rok v % paliva v Kč energie Kč/GJ náklady v Kč** na provoz v Kč
Dřevo kusové 4304 kg 70 0,95/kg 65,1 225 4313
Hnědé uhlí 3 759 kg 65 1,95/kg 108,3 900 8227
Brikety z hnědého uhlí 2854 kg 67 2,76/kg 120 900 8777
Dřevěné pelety 2972 kg 80 3,25/kg 175,7 225 9883
Tepelné čerpadlo 4072 kWh 300 1,59/kWh 442 3417 9897
Dřevěné brikety 3258 kg 75 3/kg 166,7 225 9999
Černé uhlí 2892 kg 67 4,04/kg 178 900 12 583
Koks 2389 kg 70 5,84 222,1 900 14 852
Centrální zásobování teplem 12 860 kWh 95 1,19/kWh 330,6 0 15 304
Zemní plyn-kondenzační kotel 1454 kWh 80 0,937/kWh 260,4 1205 15 520
Zemní plyn 1646 m3 80 9,843/m3* 294,6 1205 17 403
Topný olej 309 kg 80 14/kg 333,3 800 19 126
Elektřina-akumulační 12 726 kWh 96 1,27/kWh 352,6 5529 21 681
Elektřina-přímotopy 12 467 kWh 98 1,61/kWh 447,9 3417 23 517
Propan 1185 kg 80 21/kg 452,6 1000 25 882
Poznámka: Ceny jsou vypočítány na stejném modelovém objektu, jehož tepelná ztráta je 10 kW. Tomu odpovídá podle současných norem postavený dvoupodlažní dům s vytápěnou plochou 150 m2. Předpokládá se, že topná sezóna trvá 244 dnů a denně se topí 16 hodin. Roční spotřeba tepla činí 44 GJ. Venkovní maximální výpočtová teplota -15 °C, střední teplota v interiéru 19°C, střední teplota v exteriéru 3,8 °C.
* U zemního plynu je pro větší přehlednost ponechána měrná jednotka metry kubické, ve kterých se načítá spotřeba na plynoměrech v domácnosti. Jinak se i zemní plyn uvádí v kilowatthodinách.
** V této částce jsou započítány například poplatky za elektroměr, plynoměr, prohlídka a čištění komína a podobně. Zdroj: Energy Centre České Budějovice
AUTOR: Magdaléna Krajmerová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí