zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Eurofondy: vláda odsouvá energetickou modernizaci na úplný okraj

21.11.2006
Energie
Eurofondy: vláda odsouvá energetickou modernizaci na úplný okraj

Pouze zanedbatelný zlomek – necelá čtyři procenta – peněz z evropských fondů hodlá vláda v příštích sedmi letech investovat do energetické modernizace české ekonomiky.

Podíl výdajů z vládou administrovaných fondů na zvyšování energetické efektivnosti hospodářství a rozvoj obnovitelných zdrojů činí přesně 3,61 % [1]. Navíc 85 % této částky půjde z programu určeného na ekologické projekty a bude vyhrazeno pouze pro domácnosti a komunální záměry.

Přitom třeba do dálnice R43 z Brna do Moravské Třebové vláda plánuje investovat přes 33 miliard korun, tedy asi o čtvrtinu více.

Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu 1,8násobně více energie než státy EU-15. Příčinou je především zastaralý průmysl.

ODS ve svém volebním programu varovala, že [v] některých [ukazatelích] jsme na tom téměř nejhůře mezi zeměmi OECD, například v energetické náročnosti ekonomiky“, a slíbila: „Výrazně snížíme energetickou náročnost ekonomiky. Jednoznačným cílem je snížení energetické náročnosti ekonomiky“. Státní energetická koncepce prohlašuje „maximalizaci energetické efektivnosti“ za „[c]íl číslo jedna“.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda do inovativních technologií snižujících energetickou náročnost a do čisté energie investovala přinejmenším 6 % peněz z evropských fondů – tolik jako Litva. Zvýšení výdajů by se přitom mělo zaměřit na snížení plýtvání teplem v panelových domech a na průmyslové podniky.

Martin Konečný z Hnutí DUHA řekl:

„Česká ekonomika za sebou táhne vysokou energetickou náročnost jako drahé závaží. Urgentně potřebuje modernizovat, rozhýbat investice do efektivních technologií a inovací, aby snížila závislost na dovozu energie a posílila konkurenceschopnost. Vládní rozhodnutí o evropských fondech ilustrativně ukazuje, jak velká priorita to pro ministry je: ani ne čtyřprocentní. Že Polsko nebo Maďarsko jsou na tom ještě hůř, na věci nic nemění. Opravdu je celá energetická modernizace české ekonomiky méně důležitou prioritou než třeba jedna jediná dálnice z Brna do Moravské Třebové?“

Kontakt:             Martin Konečný, Hnutí DUHA, mobil 0032 484 60 12 83, telefon 0032 25 42 01                   85, email martin.konecny@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Celkem jde o 792 milionů euro z Operačního programu Životní prostředí a 143 milionů euro z Operačního programu Podnikání a inovace, který řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu.

[2] Podrobnější analýza plánovaných výdajů na energetickou modernizaci z evropských fondů v České republice a dalších nových členských zemích: www.foeeurope.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí