zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rožnovští ekologové učí děti v Beskydech chránit velké šelmy

23.11.2006
Příroda
Rožnovští ekologové učí děti v Beskydech chránit velké šelmy

Ekologové z rožnovského ekocentra Radhošť připravili pro děti výukový program o životě velkých šelem v Beskydech.
Žáci základních i středních škol se během dvou hodin seznámí nejen s chováním velkých šelem, ale také s významem medvěda, vlka a rysa pro lesy. Řekl to pracovník ekocentra Miroslav Kubín.

Lidé hubili velké šelmy

Cílem programu je seznámit lidi také s tím, že velké šelmy nemusejí být člověku nebezpečné.
O ochranu šelem v Beskydech usilují také ochránci přírody ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, podle nichž velké šelmy, mezi něž patří rys ostrovid, medvěd hnědý nebo vlk, v minulosti po staletí doplácely na předsudky lidské společnosti. "Lidé je považovali za škůdce a neuváženě a bez slitování je hubili. Díky zvýšené ochraně přírody se tito predátoři přirozeně vrátili zpět do Beskyd. Změnit tuto situaci ve prospěch velkých šelem může pouze pravdivá a trvalá osvěta prováděná důsledně od dětského věku," uvedla zooložka Dana Bartošová.

Odlitky stop zvířat

Děti se při výuce seznámí také s teritoriálními pobytovými znaky šelem. Z hodiny si odnesou také sádrový odlitek stopy vlka nebo rady, jak se zachovat při střetu s medvědem.

Jen deset korun

Program finančně podporuje ministerstvo životního prostředí. Škola za jedno dítě zaplatí pouze deset korun. Výukový program absolvovaly již děti z rožnovské základní školy Sedmikráska.

Zdroj: Metro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí