zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybníčky u Zbůchu budou přírodní rezervací

26.11.2006
Příroda
Rybníčky u Zbůchu budou přírodní rezervací
PLZEŇ - Hnízdiště ptáků a mokřady se vzácnými rostlinami a dalšími živočichy vynesly okolí dvou malých rybníků mezi Zbůchem a Úhercemi na severním Plzeňsku nominaci na novou přírodní rezervaci. O jejím vyhlášení rozhodli krajští radní.
„V oblasti hnízdí mnoho vodních ptáků - labutě, kachny, racci, pochopové, chřástalové a další druhy. Jsou tam škeble a hmyz typický pro mokřady, jedinečné jsou i rostliny, které v mokřadech rostou. Území s výjimečným ekosystémem si zaslouží ochranu i vzhledem k tomu, že leží nedaleko silnice i železnice z Plzně na Domažlice a v okolí vznikají nové průmyslové zóny,“ řekl krajský radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg (KDU-ČSL).
Rezervace Nový rybník zabere území o rozloze 13 hektarů uprostřed polí v oblasti, kde se v minulosti těžilo uhlí a kde nové industriální zóny při rozvadovské dálnici u Nýřan jí teď znovu vracejí průmyslový ráz. „Je téměř zázračné, že se v takovém místě objeví místo s větší hustotou ptactva než v jižních Čechách. Okolí rybníků využívají pro mezipřistání i tažní ptáci,“ dodal Kreuzberg. Kraj nechá opravit propusť mezi oběma rybníky, jeden z nich zůstane rybářský.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí