zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová krajská knihovna bude výjimečnou ekologickou stavbou

27.11.2006
Obecné
Nová krajská knihovna bude výjimečnou ekologickou stavbou
Opět o krok blíže je Vysočina k nové budově krajské knihovny v Havlíčkově Brodě. Odborníci se jednoznačně shodli na vítězném návrhu, který svou originalitou budí obdiv. Především ekologickým charakterem stavby vybočuje ze zavedených standardů veřejných architektonických soutěží. Zhruba do tří let by v areálu havlíčkobrodské nemocnice měla vyrůst budova s prosklenými stěnami zapuštěná do terénu, její boční stěny i střechu bude pokrývat přírodní trávník.

Do prvního kola veřejné architektonické soutěže o návrh urbanistického, architektonického, technického a provozního řešení novostavby knihovny bylo podáno 40 návrhů. V prvním kole v červenci z 37 hodnocených porota vybrala pět nejlepších do druhého kola, během kterého pak vyhlásila vítězný návrh pod nímž jsou podepsáni: Ing.arch. Aleš Tomášek – Praha, Robert Seidl – Praha, Ing.arch. Ivo Hermann – Praha. „Vítězný návrh se vtipným a důstojným způsobem vyrovnává s obtížemi stavebního místa, se vztahem k drobným stavbám Havlíčkovy ulice i k velmi různorodému zastavění areálu nemocnice. Integrace stavby do terénního reliéfu není náhodná, je výsledkem úvah autorů návrhu, odkazujících k aktuálním ekologickým trendům světové architektury. Dalším kladem navrženého konceptu je jeho nové pojetí symbolicky významných staveb, které odmítá monumentalitu i tvarové extravagance. Zdůrazňuje samozřejmost služby, civilnost a přívětivost nové knihovny, místa budoucích společenských a sociálních kontaktů. Je příkladem architektury s potřebnou mírou neočekávanosti při zachování řádu,“ tlumočil závěrečné stanovisko poroty k vítěznému návrhu radní kraje Vysočina Miroslav Houška.

Vhodná kompozice a symbióza mimořádně zdařilého návrhu knihovny s nemocničním areálem nabízí citlivě také možnost setkávání mobilních pacientů, jejich návštěv a nemocničního personálu v prostředí, které může utlumit jejich případné bolestivé prožitky. Knihovna je totiž chápána i jako místo setkávání, zázemí a služeb pro kohokoliv. Podle odborníků je netradiční pojetí návrhu krajské knihovny ojedinělým architektonickým počinem, který bezesporu snese srovnání se současnou architektonickou tvorbou vyspělých evropských států.

Podle radní kraje Martiny Matějkové zadá úřad příští rok zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení a zahájí práci na přípravě projektu pro čerpání peněz z EU. Rozpočet knihovny je kalkulován na 175 milionů korun.

Veřejná výstava všech soutěžních návrhů proběhne v termínu od 8. prosince 2006 do 15. února 2007 v prostorách Eurocentra v budově Muzea Vysočiny v Jihlavě a návrhy si budou moci prohlédnout také návštěvníci stávající budovy Krajské knihovny v Havlíčkově Brodě.

Výsledky veřejné architektonické soutěže o návrh urbanistického, architektonického, technického a provozního řešení

NOVOSTAVBY KRAJSKÉ KNIHOVNY VYSOČINY

Porota udělila jednu první cenu, dvě třetí ceny a dvě odměny těmto soutěžním návrhům:

1. cenu a finanční odměnu ve výši 800 000 Kč soutěžnímu návrhu č. 2 Autoři návrhu: Ing.arch. Aleš Tomášek – Praha, Robert Seidl – Praha, Ing.arch. Ivo Hermann – Praha

3. cenu a finanční odměnu ve výši 400 000 Kč soutěžnímu návrhu č. 1 Autoři návrhu: Knesl Kynčl s.r.o., Brno

3. cenu a finanční odměnu ve výši 400 000 Kč soutěžnímu návrhu č. 5 Autoři návrhu: Ing.arch. Roman Gale – Brno, Ing.arch. Michal Palaščák – Brno, Ing.arch. Barbora Šimonová – Brno

Odměnu ve výši 200 000 Kč soutěžnímu návrhu č. 3 Autoři návrhu: MgA.ing. Adam Kekula – Praha, Ing.arch. David Pulkrábek –Praha

Odměnu ve výši 200 000 Kč soutěžnímu návrhu č. 4 Autoři návrhu: Ing.arch. Zdeněk Fránek – Blansko, Ing.arch. Petra Slušná, Ing.arch. Štěpán Dokoupil, Ing. Jiří Topinka

Více informací o Veřejné architektonické soutěži novostavby Krajské knihovny Vysočiny naleznete na adrese kultura.kr-vysocina.cz.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí krajského úřadu, tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

Více informací: Zdeněk Berka, odbor majetkový, tel.: 564 602 216, e-mail: berka.z@kr-vysocina.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí