zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené organizace vítají Pecinovu kritiku exhalací zadarmo

30.11.2006
Ovzduší
Zelené organizace vítají Pecinovu kritiku exhalací zadarmo

Ekologické organizace přivítaly prohlášení šéfa protimonopolního úřadu Martina Peciny, podle kterého rozdávání nadbytečných povolenek k exhalacím oxidu uhličitého představuje zásah do hospodářské soutěže.

Pecina dnes podle ČTK řekl: „Jestliže podnik, který dostal povolenky zdarma, se rozhodne je odprodat, představují získané prostředky de facto veřejnou podporu a neopodstatněnou konkurenční výhodu“.

Exhalace oxidu uhličitého v odvětvích, kterých se obchodování s emisemi týká, loni činily 82 milionů tun. Ale ministři životního prostředí a průmyslu a obchodu navrhují elektrárnám, hutím, chemičkám a dalším podnikům na druhé kolo obchodování dovolit vypouštění 102 milionů tun, tedy o čtvrtinu více [1]. Přitom Česká republika už tak patří k evropským rekordmanům ve znečišťování oxidem uhličitým.

Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku také podporují Pecinovo doporučení povolenky nerozdávat podle exhalací toho kterého podniku, nýbrž přidělovat podle výroby – na vyrobenou cihlu, kilowatthodinu elektřiny nebo tunu cementu. Takové řešení bude motivovat k efektivnější produkci. Ekologické organizace jej rovněž doporučily ve svých návrzích k připravovanému plánu na druhé kolo obchodování s emisemi [2].

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Hospodářskou soutěž především poškozuje, že uhelné elektrárny každý rok způsobují ekologické škody za desítky miliard korun a nemusí je hradit. [3] Obchodování s emisemi má zajistit, aby v očích manažérů dostala každá tuna exhalací konkrétní cenu, což je bude motivovat k investicím do čistých technologií. V USA se takový systém výborně osvědčil. Ale pokud vláda celou operaci postaví na hlavu a namísto snižování znečištění dovolí průmyslovým podnikům o čtvrtinu větší exhalace, než byly loňské, motivace se samozřejmě vytratí.“

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Pecinovi trvalo ‚pouhé‘ dva roky, než přišel na to, že přebytečné povolenky ničí tržní prostředí, že povolenky je lepší prodávat v aukci či přidělovat podle výroby, a ne rozdávat zadarmo. Nicméně zbývá učinit druhý krok: přiznat si, že na systému se vydělává jinak než snižováním výroby, a to snižováním exhalací v důsledku modernizace technologií. Škoda, že jeho bývalí kolegové z MŽP a MPO a autoři plánu na příští obchodovací období dosud neudělali ani ten krok první."

 

Kontakt:  Klára Sutlovičová, telefon 777 849 113, email cde@ecn.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Komentář ekologických organizací: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=451

[2] Více o návrhu ekologických organizací: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=393

[3] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=262

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí