Sobota, 27. dubna 2024

Zelené organizace vítají Pecinovu kritiku exhalací zadarmo

Zelené organizace vítají Pecinovu kritiku exhalací zadarmo

Ekologické organizace přivítaly prohlášení šéfa protimonopolního úřadu Martina Peciny, podle kterého rozdávání nadbytečných povolenek k exhalacím oxidu uhličitého představuje zásah do hospodářské soutěže.

Pecina dnes podle ČTK řekl: „Jestliže podnik, který dostal povolenky zdarma, se rozhodne je odprodat, představují získané prostředky de facto veřejnou podporu a neopodstatněnou konkurenční výhodu“.

Exhalace oxidu uhličitého v odvětvích, kterých se obchodování s emisemi týká, loni činily 82 milionů tun. Ale ministři životního prostředí a průmyslu a obchodu navrhují elektrárnám, hutím, chemičkám a dalším podnikům na druhé kolo obchodování dovolit vypouštění 102 milionů tun, tedy o čtvrtinu více [1]. Přitom Česká republika už tak patří k evropským rekordmanům ve znečišťování oxidem uhličitým.

Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku také podporují Pecinovo doporučení povolenky nerozdávat podle exhalací toho kterého podniku, nýbrž přidělovat podle výroby – na vyrobenou cihlu, kilowatthodinu elektřiny nebo tunu cementu. Takové řešení bude motivovat k efektivnější produkci. Ekologické organizace jej rovněž doporučily ve svých návrzích k připravovanému plánu na druhé kolo obchodování s emisemi [2].

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Hospodářskou soutěž především poškozuje, že uhelné elektrárny každý rok způsobují ekologické škody za desítky miliard korun a nemusí je hradit. [3] Obchodování s emisemi má zajistit, aby v očích manažérů dostala každá tuna exhalací konkrétní cenu, což je bude motivovat k investicím do čistých technologií. V USA se takový systém výborně osvědčil. Ale pokud vláda celou operaci postaví na hlavu a namísto snižování znečištění dovolí průmyslovým podnikům o čtvrtinu větší exhalace, než byly loňské, motivace se samozřejmě vytratí.“

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Pecinovi trvalo ‚pouhé‘ dva roky, než přišel na to, že přebytečné povolenky ničí tržní prostředí, že povolenky je lepší prodávat v aukci či přidělovat podle výroby, a ne rozdávat zadarmo. Nicméně zbývá učinit druhý krok: přiznat si, že na systému se vydělává jinak než snižováním výroby, a to snižováním exhalací v důsledku modernizace technologií. Škoda, že jeho bývalí kolegové z MŽP a MPO a autoři plánu na příští obchodovací období dosud neudělali ani ten krok první."

 

Kontakt:  Klára Sutlovičová, telefon 777 849 113, email cde@ecn.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Komentář ekologických organizací: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=451

[2] Více o návrhu ekologických organizací: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=393

[3] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=262

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů