zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topolánek nechce rozhodovat o výjimkách ze zákona o přírodě

04.12.2006
Příroda
Topolánek nechce rozhodovat o výjimkách ze zákona o přírodě
Praha - Premiér Mirek Topolánek vyzval ministra životního prostředí Petra Kalaše, aby kabinet nějakým způsobem zbavil rozhodování o výjimkách ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Na tiskové konferenci uvedl, že by chtěl, aby zdravý rozum zvítězil nad zákonem, který není funkční.

Vláda každý týden schvaluje až několik desítek výjimek, které se týkají například povolení parkovat v chráněných oblastech, fotografování, solení ulic v horských městech a podobně.

Zákonná úprava vznikla krátce před vstupem státu do Evropské unie, kdy ministerstvo životního prostředí na poslední chvíli ve sněmovně žádalo o souhlas s novelou zákona, která byla potřebná pro vznik chráněných lokalit Natura 2000. Poslaneckou iniciativou z řad ČSSD se tenkrát do zákona dostala povinnost schválení výjimek vládou, původně o nich rozhodovaly oblastní orgány ochrany přírody.

Poslanci z řad ČSSD chtěli změnou zákona zabránit ministerstvu životního prostředí vyjadřovat se s definitivní platností například ke sporným záměrům výstavby dálnic. Od té doby ministerstvo pravidelně připravuje na zasedání vlády desítky rozhodnutí, které kabinet schvaluje pouze formálně.

http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí