zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda posoudí rozšíření integrovaného registru znečištění

13.12.2006
IPPC
Vláda posoudí rozšíření integrovaného registru znečištění

Seznam látek, o jejichž vypouštění do životního prostředí musí podniky informovat pravidelně veřejnost, by se měl od ledna 2008 rozšířit ze 72 na 93. Navrhuje to zákon o integrovaném registru znečištění, který v úterý posoudí vláda. Data do registru publikovaného na internetových stránkách www.irz.cz české firmy nahlašují už dva roky. Nová právní úprava souvisí se vznikem centrálního evropského registru, který začne fungovat za rok.

Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek zahrne 91 látek. "Z našeho pohledu bude rozšířen ještě o styren a formaldehyd, které považujeme za nebezpečné a zdraví ohrožující," řekl ČTK náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha. Obě tyto látky se do evropského seznamu podle něj nakonec nedostaly, i když by tam měly patřit. Již dříve zástupci ministerstva uvedli, že i další země evropské pětadvacítky budou základní seznam rozšiřovat dle vlastního uvážení.

Předloha normy, která má nahradit část současného zákona o integrované prevenci, obsahuje i prvky zjednodušení komunikace podniků se státní správou. Měla by například umožnit zasílání hlášení elektronickou formou a zamezit zbytečnému zdvojování hlášení.

Nyní jsou evropská pravidla volnější než v Česku, na úrovni společenství se evidují pouze látky vypouštěné do vody a ovzduší. Nová pravidla posunou povinnosti všech unijních zemí na českou úroveň a půjdou ještě dál. Databáze nyní například odděluje množství kontrolovaně vypouštěných látek a množství chemikálií uniklých při haváriích. V budoucnu se tyto dvě položky budou sčítat, pokud původní návrh ministerstva schválí vláda a potom i poslanci, senátoři a prezident.

Zveřejňování dat o množství vypouštěných škodlivin má podniky motivovat k ohleduplnějšímu chování. Registr přivítala ekologická sdružení, chybí jim ale žebříčky největších znečišťovatelů. Neoficiální tabulky takového charakteru zveřejnilo sdružení Arnika.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí