zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické daně příští rok zdraží elektřinu a uhlí

05.01.2007
Energie
Ekologické daně příští rok zdraží elektřinu a uhlí

Od ledna příštího roku se bude platit z elektřiny a uhlí nová, ekologická daň. Například proud tak může lidem podražit zhruba o další procento.

Odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka včera vzala na vědomí principy a harmonogram nové ekologické daňové reformy, kterou po Česku žádá Evropská unie. Ministr životního prostředí Petr Kalaš po jednání kabinetu řekl, že harmonogramem se bude řídit také připravovaná nová Topolánkova vláda.

Hlavním cílem reformy je motivovat firmy i spotřebitele k co nejmenšímu poškozování životního prostředí a zdraví. Reforma má celkem tři fáze, které se mají postupně zavádět až do roku 2017. První fáze od příštího roku do roku 2010 počítá s ekologickou daní u elektřiny, hnědého a černého uhlí. „Měla by být na úrovni minimální sazby předepsané Evropskou unií. Lze přitom využít výjimky ze zdanění, které navrhujeme u elektřiny pro městskou hromadnou dopravu včetně vlaků a u výroby z obnovitelných zdrojů,“ uvedl šéf odboru ekonomických nástrojů ministerstva životního prostředí Miroslav Hájek.

Kolik to bude stát, není zatím jasné O kolik by měla elektřina a uhlí konkrétně podražit a jaké to bude mít dopady pro spotřebitele i celý průmysl, má navrhnout a do března spočítat ministerstvo financí.

Resort financí zhruba před měsícem oznámil, že sazba u elektřiny i uhlí by měla být zhruba 8,50 koruny za gigajoule, což mělo být mírně nad minimální sazbou EU. Ministerstvo však upozornilo, že jde zatím jen o návrh, který se může změnit.

Podle výpočtů ekonomů by znamenalo v případě proudu zvýšení daně o 8,50 koruny/GJ zdražení ceny pro domácnosti zhruba o procento ročně.

Druhá fáze reformy po roce 2010 má zdanit další energetické komodity, jako je například plyn. Nejprve však mají být spočítány veškeré dopady na ekonomiku.

Ve třetí etapě mezi lety 2014 a 2017 připadá v úvahu rozšíření daní na další suroviny, výrobky a služby

Zdroj: http://www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí