zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Postaví fermentační stanici

18.01.2007
Odpady
Zemědělství
Energie
Postaví fermentační stanici
Ekologicky čistou elektrickou energii bude vyrábět fermentační stanice, kterou v tomto roce postaví město Úpice. Stavební firma převzala v pondělí staveniště, stavba bude dokončena koncem srpna. Z investice téměř 57 miliónů více než 30 miliónů pokryje dotace z Evropské unie, čtyři milióny činí příspěvek Státního fondu životního prostředí.
"Stanice vznikne v sousedství městské čistírny odpadních vod. Zpracovávat bude z velké části právě odpadní kaly z čistírny a naopak získaná energie bude zajišťovat její provoz. Tak by se měly snížit náklady a městské vodovody a kanalizace nebudou muset zvyšovat cenu vodného a stočného," vysvětlil místostarosta Robert Hager (ODS).
V Královéhradeckém kraji dosud nebylo žádné podobné zařízení postaveno. "Stavbu schválilo již minulé zastupitelstvo. Důvodem je snaha přispět k ochraně životního prostředí. Domnívám se, že se jedná o krok směrem k recyklaci biologického odpadu moderním ekologickým způsobem. Zpracovávány budou jak kaly z čistírny, které bychom jinak museli odkládat na skládku, což jsou opět náklady navíc, tak biologický odpad ze zemědělské výroby, odpad z domácností a jídelen, odpady z údržby veřejných ploch a zeleně," vyjmenoval Hager.
Fermentační stanice dokáže vyrábět z odpadů bioplyn, který následně přetvoří v elektrickou energii, produktem bude i organické hnojivo.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí