zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík: Klíčovým slovem je efektivita

26.01.2007
Energie
Martin Bursík: Klíčovým slovem je efektivita

„Klíčovým slovem v energetické politice této vlády bude efektivita,“ řekl včera na veřejné diskusi na toto téma vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík. Debatu pod názvem „Řekni mi, čím topíš…“ pořádala organizace Agora Central Europe a kromě vicepremiéra Bursíka se jí zúčastnil také Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení a Petr Mach, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku.

„Nejsme žádní extrémní radikálové, v nejbližší době nepochybně mezi významné energetické zdroje bude i nadále patřit uhlí,“ odpověděl ministr Bursík na otázku z pléna, jak si představuje budoucí energetický mix v České republice. „Chceme ale prostřednictvím dozorčí rady přimět ČEZ aby při odstávce starých uhelných elektráren s účinností kolem 30 % investoval do nejmodernějších technologií, které mají účinnost až 48 %. V případě kogenerace výroby elektřiny a tepla se ta účinnost může vyšplhat až k 90 %,“ pokračoval Martin Bursík.

Největším „energetickým zdrojem“, který využíváme zcela nedostatečně, jsou tzv. „negawatty“ – tedy nevyrobená, uspořená, energie. „Podle nejnovějších údajů Evropské komise byly energetické úspory nejvýznamnějším energetickým zdrojem Evropy v posledních 35 letech,“ dodává ministr. Budoucnost je i v obnovitelných zdrojích – počínaje biomasou, přes větrné elektrárny, solární kolektory a fotovoltaické články. „S rostoucím počtem aplikací bude klesat cena investice, primární zdroje jsou pak buď velmi levné nebo dokonce zcela zadarmo,“ říká Martin Bursík. Přechodovým energetickým zdrojem – a to i pro výrobu elektřiny – bude v Evropě i u nás také zemní plyn. „Vláda jedná s Ruskem i dalšími partnery o diverzifikaci zdrojů zemního plynu, abychom ho mohli odebírat více z Norska a zkapalněný také ze severní Afriky,“ dodal.

Ve výrobě tepla mají podle ministra Bursíka obnovitelné zdroje obrovský a dosud nevyužitý potenciál. „Připravujeme systém nárokových dotací tak, aby po splnění konkrétních a pro všechny stejných kritérií – například energetická účinnost domu, zateplení a podobně každá taková domácnost mohla dostat dotaci na pokrytí až 50 % investičních nákladů. Zbylých 50 % by mohly pokrýt zvýhodněné komerční úvěry, o nichž také jednáme s bankami. Cílem je, abychom někdy v roce 2010 až 2012 mohli přistoupit k zákazu topení uhlím v domácnostech a lidé měli předtím možnost přejít na jiné, ekologicky šetrnější, způsoby vytápění.“

Česká republika se v přístupové smlouvě s Evropskou komisí zavázala, že do roku 2010 zajistí 8% podíl obnovitelných zdrojů. V roce 2006 zajišťovaly obnovitelné zdroje 5,1 % z celkové hrubé domácí spotřeby elektřiny.

Další informace:

www.agora-ce.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí