zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švýcarsko začalo zvažovat nové jaderné elektrárny

07.02.2007
Energie
Švýcarsko začalo zvažovat nové jaderné elektrárny
Nejen kvůli naléhavému tématu ochrany klimatu, ale i z pragmatičtějších důvodů se zdá, že jaderná energetika zažívá v celé Evropě renesanci. Rakousko se se svou nejadernou politikou, kterou cílí i na své sousedy, dostává zjevně do menšiny, napsala rakouská agentura APA. O nové atomové elektrárně uvažuje už i Švýcarsko.
Zatímco ještě před několika lety vypadala nová atomová elektrárna ve Švýcarsku jako něco nepředstavitelného, nyní již pravicoví ministři v diskusi o budoucí energetické politice kladou podstatně větší důraz na budování jaderných zdrojů než kdy dříve. Země, která nyní vyrábí 40 procent své elektřiny z jádra (60 procent z vodních zdrojů), by mohla tento sektor ještě rozšířit.
Pravicový ministr vnitra Pascal Couchepin prohlásil, že "staří atomoví bojovníci", ať už z tábora odpůrců nebo přívrženců jádra, pomalu vymírají. Energetiku je třeba řešit pragmaticky: kromě úspor spotřeby a alternativních zdrojů je třeba uvažovat i o nových jaderných elektrárnách.
Levicový ministr energetiky Moritz Leuenberger nedávno "pohoršil" své stranické kolegy tím, že možnost výstavby nové jaderné elektrárny do roku 2030 připustil aspoň jako "jednu z možností". Protože Švýcarsko počítá s nedostatkem elektřiny z vlastní produkce k roku 2020, mělo by zkusit toto mezidobí překlenout plynovými elektrárnami.
To ale pro pravici nepřichází v úvahu už s ohledem na množství oxidu uhlíku, které takové elektrárny vypouštějí do ovzduší.
Podle Couchepina by rozhodnutí stavět plynové elektrárny "silně ohrozilo hodnověrnost klimatické politiky" švýcarské vlády. Za pravděpodobnější proto považuje, že vláda dá energetickým podnikům najevo podporu pro výstavbu nové jaderné elektrárny.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí