zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma Agro CS postaví stanici na výrobu elektřiny z odpadu

09.02.2007
Odpady
Firma Agro CS postaví stanici na výrobu elektřiny z odpadu

Společnost Agro CS z České Skalice na Náchodsku hodlá v nedaleké Jaroměři postavit bioplynovou fermentační stanici na výrobu elektřiny. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj. Agro CS je předním hráčem na českém trhu zahradních substrátů a hnojiv. Zařízení má vyrůst v okrajové části Jaroměře u silnice na Velichovky. Bude zpracovávat odpadní vody a tuky, cukrovarské řízky a výpalky, kaly z čistírny odpadních vod, výlisky z továrny na pektin a další zbytky. Vyrobí z nich elektrickou energii a teplo. Teplem by v budoucnu mohlo zásobovat prostřednictvím městské kotelny část Jaroměře. 

Ročně by stanice mohla zpracovat kolem 40.000 tun zbytků. "Odpad z domácností zatím zpracovávat nebudeme, ale uvažujeme o tom do budoucna. Kaly z čistíren chceme brát tam, kde bioplynová stanice není. Už máme vytipována místa v okolí," řekl předseda představenstva Agro CS Jan Harant. Projekt ještě čeká posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí.
Fermentační stanici na výrobu elektřiny v kraji již staví město Úpice na Trutnovsku. Zařízení za asi 57 milionů korun by mělo být hotovo v srpnu. Zatím v kraji podobné zařízení není.
Firma Agro CS předloni zvýšila tržby o 19 procent na dosud nejvyšších 1,04 miliardy korun. Čistý zisk firmy vzrostl o 30 procent na 66 milionů korun. Firma vznikla v roce 1992. Postupně se přeorientovala z prodeje a aplikace průmyslových hnojiv pro zemědělství na výrobu zahradních substrátů a hnojiv, které dodává do všech významných obchodních řetězců.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí