zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pojízdná elektrárna: energie z odpadků

09.02.2007
Odpady
Energie
Pojízdná elektrárna: energie z odpadků

Agregát slibuje elegantní zdroj elektrické energie a zároveň likvidaci odpadů. Armádní projekt snad brzy využijí i civilisté, třeba v místech postižených katastrofami. Armáda obdařila zařízení, které se vejde do větší dodávky, tajemných krycím názvem taktická biorafinérie. Taktická v názvu značí, že ho s sebou může snadno vozit i malá jednotka, která tak zabije dvě mouchy jednou ranou: zbaví se odpadu, který by mohl prozradit její kroky, a navíc získá elektřinu, aniž by musela v zápřahu táhnout cisternu s naftou.

Rafinérie vytváří a spaluje dvě paliva, navíc prvních několik hodin po nastartování běží na obyčejnou naftu. Během té doby se odpad třídí a zpracovává. Organický odpad, jako zbytky jídel, rostliny nebo dřevo, putuje do nádoby, ve které se vlivem kvasnic a tepla promění v líh. Ostatní odpadky, které se vytřídí z „porcí“ dodávaných obsluhou (třeba papír a plasty), skončí ve zplynovači. Jde o jakousi pec, kde se odpad při vysoké teplotě a nízkém přísunu kyslíku promění v propan, metan a popel. V upraveném dieselovém motoru se potom spálí plyn spolu s lihem.

První slibné testy provedli tvůrci biorafinérie z Univerzity Purdue loni v listopadu. Agregát prý dokáže vyrobit o devadesát procent energie víc, než kolik spotřebuje; na zplynování a fermentaci spotřebuje tedy asi polovinu vytvořené energie. „Velmi brzy bude zařízení připravené pro armádu,“ slibuje člen týmu Michael Ladisch, „a mimo ni by se mohlo používat záhy také.“ První úvahy pochopitelně hovoří o krizových situacích, například při přírodních katastrofách. Později se snad generátor dostane i na trh, ať už jako záložní zdroj energie pro nemocnice či výrobní závody, nebo jako způsob, jak ušetřit za odběr elektřiny, třeba v restauracích nebo obchodech s potravinami.

Autor: Luděk Zadražil


Zdroj: Týden
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí