zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smraďavku hyzdí hromady odpadků

23.02.2007
Odpady
Smraďavku hyzdí hromady odpadků

SMRAĎAVKA - Staré televizory, rozbité láhve i matrace, haldy nepotřebného harampádí. To všechno lze najít na hromadách vedle kontejnerů na Smraďavce. Popelnice ve čtyřech lokacích totiž chatařům kapacitně nestačí, a odpadky se tak kupí vedle nádob k jejich shromažďování určených.

"Za odvoz odpadků platíme Buchlovicím ročně tři sta padesát korun. Kontejnery jsou ale neustále plné a lidé se neštítí vyhodit odpadky volně na louku. Nedávno jsme na chatě zjistili, že je v popelnicích přeplněno, a to ani není sezona," upozornila na problémy s odpadem Jitka Červinková, majitelka jedné z chat na Smraďavce. Situaci podle ní ještě zhoršilo zavedení malých kontejnerů na tříděný a komunální odpad. Ty v loňském roce vystřídaly velkoobjemový kontejner, do kterého se vešlo víc věcí.

Komplikací je podle chatařů také užívání popelnic lidmi, kteří zaplaceno nemají. "Jezdíváme na chatu pravidelně se známými a často se nám naskytl pohled na obyvatele Buchlovic, jedoucí vyhodit odpadky na Smraďavku. Nikdo se pak nemůže divit, že pouhých několik popelnic nestačí," přidal se Milan Junák z Uherského Hradiště.

S výtkami chatařů souhlasí i buchlovický starosta Jiří Černý. Vyřešit potíže podle něj, ale zejména kvůli neukázněnosti lidí, nebude jednoduché. "S přeplněnými kontejnery se potýkáme už delší dobu. Nemůžeme je hlídat čtyřiadvacet hodin denně tak, aby do nich házeli věci jen platící. Momentálně hledáme způsob, jak problém vyřešit," vyjádřil se starosta.

Důvodem výměny velkoobjemového kontejneru byl podle něj nebezpečný nebo rozměrný odpad, kterého se lidé častokrát zbavovali. "Na skládce nám jej pak nechtěli vzít a my jsme jej museli ještě protřídit. Teď jsou na Smraďavce popelnice zvlášť na plasty, sklo a zbylý komunální odpad," doplnil Černý. Do začátku sezony se podle něj zástupci obce dohodnou na dalším postupu. Do oblasti by pak k radosti chatařů mohlo několik kontejnerů přibýt.

Zdroj: http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí