zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Desetimetrové blesky v činných sopkách

03.03.2007
Geologie
Desetimetrové blesky v činných sopkách

Sopečný výbuch může znít jako hrom. Nově se ukázalo, že při výbuchu mohou vznikat i speciální blesky, poněkud odlišné od těch bouřkových.

Vědci z Institute of Mining and Technology v Novém Mexiku podrobně monitorovali erupci aljašské sopky St. Augustine, k niž došlo v loňském roce. Přitom na pozadí zaznamenali neustálé záření. Domnívají se, že jde o produkt „miniaturních“ blesků (nebo spíše obřích jisker?) v rozměrech řádu desítek metrů. Elektrický potenciál vzniká při výbuchu sopky následkem chaotických nárazů částic mezi sebou. Popel může být chrlen rychlostí až 100 metrů za sekundu. Přitom dochází k ionizaci a vzniklé elektrické nerovnováhy se pak vyrovnávají výbojem v podobě menšího blesku (klasické bouřkové blesky vznikají kvůli rozdílu elektrického potenciálu mezi celými vrstvami atmosféry, mezi atmosférou a zemským povrchem apod.).
Objev by mohl pomáhat v detekci právě aktivních vulkánů. I krátké výbuchy v neosídlených oblastech už údajně několikrát ohrozily bezpečnost leteckého provozu.

Zdroj: New Scientist,

environment.newscientist.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí