zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňští ekologové zachránili tunu ryb

08.03.2007
Voda
Příroda
Plzeňští ekologové zachránili tunu ryb

Plzeňští ekologové ze zaneseného koryta bývalého náhonu k mlýnu v Bukovci na Berounce vylovili a přenesli do bezpečí bezmála jednu tunu ryb, kterým hrozilo uhynutí. Koryto se od pondělí opravuje, povede v něm voda k dokončované nové vodní elektrárně, píše dnešní regionální Právo.
"Během deseti hodin jsme vylovili přes 950 kilogramů ryb, které jsme pak ručně nosili do řeky. Byl to náš největší záchranný transfer," řekl vedoucí záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Podle něho nebylo možné kvůli výškovému rozdílu nánosů náhon vypustit, a tím pádem vytlačit ryby do koryta řeky přirozenou cestou.
Ochranáři museli vodu postupně vyčerpat a ryby nalovit do podběráků. Podařilo se jim zachránit asi 90 procent celé rybí obsádky koryta. Překvapila nás její druhová pestrost od bílé ryby až po ušlechtilé štiky, líny, candáty nebo úhoře, řekl Makoň. Některé ryby v náhonu zimovaly.
Na rybí migraci pamatuje i projekt elektrárny. "Postavíme rybí přechod tak, aby se ryby bez problému dostaly nad jez," uvedl Karel Dvořák ze společnosti MVE Bukovec-mlýn, která elektrárnu bude vlastnit. Voda na dvě turbíny o výkonu 500 kilowattů poteče 60 metrů dlouhým a devět metrů širokým kanálem.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí