zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika předala poslanci Šoltysovi petici a vyzvala ho, aby pomohl zachránit právo na informace o toxických látkách

09.03.2007
IPPC
Arnika předala poslanci Šoltysovi petici a vyzvala ho, aby pomohl zachránit právo na informace o toxických látkách

DĚČÍN – Zástupci Arniky dnes předali poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODS Vladimíru Šoltysovi kopie podpisových archů petice Budoucnost bez jedů II, kterou podepsalo 16206 občanů ČR včetně 70 osobností politického a kulturního života (1). Arnika zároveň Vladimíra Šoltyse vyzvala, aby nehlasoval pro vládní návrh zákona o integrovaném registru znečišťování (IRZ), který by znamenal omezení práva na informace o toxických látkách. Zákon již byl projednán ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Požádali jsme pana poslance, aby naopak podpořil návrhy pro zachování práva na informace, které už na jednání výborů předložili Libor Ambrozek, Přemysl Rabas a Věra Jakubková a podpořilo je i Ministerstvo životního prostředí ČR. Pozměňovací návrhy ale na jednání výborů neprošly. Poslední záchranou dostupnosti informací o toxických látkách je tedy projednávání zákona na schůzi Sněmovny příští týden,“ vysvětlil místopředseda Arniky a vedoucí její děčínské pobočky Kamil Repeš.

Zástupci Arniky předali Vladimíru Šoltysovi také známý symbol tří opic, které se drží za uši, oči a ústa. „Chceme, aby opice panu poslanci připomínali co se stane, pokud zákon nakonec projde. Splnilo by se tak přání některých jeho kolegů, aby veřejnost nic neviděla, neslyšela a nemohla do ničeho mluvit. Alespoň co se týče úniků škodlivých látek do prostředí,“ uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

V Ústeckém kraji by bylo o informace o vypouštěných toxických látkách anebo o jejich obsahu v odpadech ochuzeno až 26 měst a obcí, pokud by zákon začal platit. Lidé v Ústeckém kraji by se tak již neměli možnost například dozvědět jaké množství rtuti či hexachlorbenzenu obsahují odpady produkované Spolchemií. Nejvíce znečišťovatelů by zůstalo utajeno v Děčíně, kde by se lidé nedostali k důležitým informacím o obsahu toxických látek v odpadech od pěti podniků.

Poznámky:

– Podrobnosti k petici Budoucnost bez jedů II včetně výčtu významných signatářů najdete na této adrese: bezjedu.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí