zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příznak spiknutí?

26.03.2007
Ovzduší
Příznak spiknutí?
Politika. Přední světové automobilky se zuby nehty snaží dosáhnout, aby důležitý soud ohledně životního prostředí probíhal za zavřenými dveřmi. Jde o spor, zda mají jednotlivé americké státy právo stanovovat automobilkám limity emisí oxidu uhličitého. S takovou legislativou přišla v roce 2002 Kalifornie a následovalo dalších devět států, ale automobilky se ve všech případech domáhají soudního výroku o neplatnosti. A první z řady těchto procesů se bude konat ve Vermontu.

Ještě víc než o výsledek jde automobilkám v tomto procesu o to, aby se na veřejnost nedostaly dokumenty o tom, jaké technologie připravují a jaké náklady s nimi spojují. Ve společné žádosti o vyloučení veřejnosti tvrdí, že projednávané dokumenty obsahují "obchodní tajemství". Se sdílením těchto tajemství mezi sebou problém nemají.

Civilní procesy sice v USA nejsou podle ústavy veřejné (na rozdíl od kriminálních), ale soudci k vylučování veřejnosti sahají krajně neradi. Dá se proto očekávat, že se přece jenom dozvíme, jak si automobilky vlastně boj s emisemi představují a jaké skvělé technologie k tomu chystají.

AUTOR: Petr Blažek
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí