zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři žádají hejtmany: Zachraňte aleje

26.03.2007
Příroda
Ministři žádají hejtmany: Zachraňte aleje
Ministři životního prostředí a dopravy Martin Bursík (SZ) a Aleš Řebíček (ODS) rozeslali včera hejtmanům a ředitelům krajských úřadů dopis, v němž je žádají, aby zastavili případné kácení silničních stromořadí.

Bursík novinářům řekl, že pro příští sezonu vegetačního klidu s Řebíčkem připraví novelu silničního zákona, jehož chybným výkladem se nyní řídí správa silnic.

Na celém území státu padlo v zimě s odvoláním na bezpečnost provozu 23 alejí. V některých případech inspekce vyměří pokutu, jinde shledala, že správce postupoval podle zákona.

Nejvíc případů Česká inspekce životního prostředí zaznamenala na Havlíčkobrodsku, kácelo se ale například i na Šumavě u Kašperských Hor a Železné Rudy a na Královéhradecku.

Známý je i případ z Vestce u Prahy, tam podle inspekce silničáři nepochybili. Při větrné bouři tam pod padlým stromem zahynuli dva lidé.

U Kašperských Hor padlo 135 vzrostlých lip, javorů a jasanů. Inspekce tam postup úřadů vyšetřuje, uložit může právnické osobě pokutu až ve výši milion korun.

Veřejnost Bursík požádal o spolupráci. Protože inspekce nemůže kontrolovat celé území státu, zavedla linku číslo 731 405 072, na kterou se lidé, kteří si kácení všimnou, mohou obrátit s upozorněním.

Silniční zákon, který vešel v platnost loni, umožňuje kácet stromy, které znamenají nebezpečí pro řidiče nebo vysoké náklady na údržbu silnice. Oprávnění nemohou silničáři využít, chtějí-li silnici rozšiřovat či rekonstruovat.

Statistiky nehodovosti podle Bursíka nelze brát jako argument pro plošné kácení alejí, které vytvářejí charakter české krajiny. "Stromy jsou součástí krajiny, tomu musíme přizpůsobit své chování," řekl ministr.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí