zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stovky firem nemají povolení vypouštět znečišťující látky

28.03.2007
Zemědělství
IPPC
Stovky firem nemají povolení vypouštět znečišťující látky
Více než polovina ze zhruba šesti set zemědělských a potravinářských podniků, kterých se týká povinnost vlastnit integrované povolení pro vypouštění znečišťujících látek, toto povolení nemá. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství. Podniky, u nichž úřady povolení vyžadují zejména z hlediska kapacity, je musí mít do letošního 30. října. Jinak se vystavují pokutám, sankcím a nelze vyloučit ani zákaz výroby.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič upozorňuje, že podniky mají k vyřízení povolení nejvyšší čas. U zemědělských a potravinářských podniků totiž proces trvá půl roku až rok. Žádost o integrované povolení vyřizuje místně příslušný krajský úřad. Ty nyní podle ministerstva zaznamenávají, že mnoho podniků předkládá neúplné žádosti, které musí vracet žadatelům k doplnění, čímž se celé řízení prodlužuje.

Ze zhruba 120 podniků vyrábějících potraviny, krmiva či nápoje, jichž se povinnost týká, má povolení padesát, dalších 33 si o něj požádalo. Neuspokojivá situace je podle ministerstva také ve velkochovech drůbeže a prasat, kde by integrované povolení mělo mít kolem 450 zařízení. Doposud jej obdržela necelá polovina. Asi 80 velkochovů má žádosti ve schvalovacím řízení.

Z osmi kafilerních zařízení si povolení vyřídily čtyři a ostatní podaly žádost. Zatím ještě nepodal žádost o integrované povolení na krajský úřad žádný z provozovatelů dalších přibližně 90 asanačních provozů, jako jsou bioplynové stanice a kompostárny.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí