zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Silničáři chtějí zrychlit výkupy parcel a omezit zásahy ekologů

28.03.2007
EIA
Silničáři chtějí zrychlit výkupy parcel a omezit zásahy ekologů
Dálnice, která končí šest kilometrů před Hradcem Králové v polích kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, nebo chybějící část dálnice mezi Ústím nad Labem a Prahou jsou jedním z důvodů, proč chce nové vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tlačit na stát, aby zpřísnil zákony, jež mají vliv na přípravu stavby dálnic.

"Hlavní problém je ve vyvlastňovacím zákonu. V minulosti šlo hned po vyvlastnění žádat o stavební povolení. Teď se tam však objevil odkladný účinek - když se lidé odvolají, tak se stavba nemůže zahájit," naráží ředitel úseku výstavby ŘSD Tomáš Kaas na loňskou změnu ve vyvlastňovacím zákoně. "Třeba v Německu i Rakousku se ve chvíli vyvlastnění nemovitosti může rovnou žádat o stavební povolení," říká.

Tím však soubor změn, které chce nové vedení organizace předložit zákonodárcům do tří až čtyř měsíců, nekončí. Trnem v oku jsou jim také občanská sdružení, která brání projektům dálnic. "Aby to bylo jako v zahraničí, kde do průběhu řízení mohou zasahovat jen místně příslušné organizace a ne jako nyní třeba brněnská organizace do dálnice u Lovosic," říká Kaas. S podobným návrhem přišla už v roce 1999 skupina poslanců za ODS a ČSSD. Vláda však jejich návrh zamítla.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí