zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychovají nové strážce

07.04.2007
Příroda
Vychovají nové strážce
Hartmanice - Průvodci po Národním parku Šumava a budoucí strážci parku vyrůstají v Základní škole v Hartmanicích. Profilujícím předmětem se na této škole stala ekologická výchova, celé zařízení usiluje o získání titulu Ekoškola a navíc zde i funguje ekologický kroužek vedený Janem Schafhauserem.
"Členové našeho kroužku jsou zároveň členy celosvětové organizace Junior Rangers. Děti plní úkoly, za které dostávají body," vysvětluje učitelka Dagmar Hraničková, která má ekologickou výchovu v hartmanické škole na starost.
Školáky plnění úkolů souvisejících s ochranou přírody baví. "Naše první cesta vedla do informačního střediska NP Šumava v Kašperských Horách. Vyzkoušeli jsme program, který se rozjede v celé České republice. Jeho součástí byly testy, orientace v terénu, zdravověda, zkrátka vše, co by měl správný ochránce přírody vědět," shodují se osmáci Aneta Zetochová a Aleš Niederle. Spolu s nimi je v kroužku dalších dvanáct dětí převážně z osmého ročníku, ale několik i ze šestého.
Nejčerstvější akcí, kterou mají mladí ekologové ze šumavského městečka za sebou, je výsadba stromků. "Přihlásili jsme se do celosvětového projektu Miliarda stromů za naši zemi a ve spolupráci s Národním parkem Šumava jsme vysázeli stromky na holině na Stodůlkách," popisuje aktivity Dagmar Hraničková.
Děti z Hartmanic se také vypravily na výlet na Prášilské jezero, v rámci ekologické výchovy cestou sbíraly odpadky. V zimě se pro změnu vypravily do přírody, aby se naučily poznávat zvířecí stopy ve sněhu.

Hartmaničtí školáci se stali členy celosvětové organizace Junior Rangers. Ve škole funguje ekologický kroužek, do kterého je zapojeno 14 dětí. Vede jej Jan Schafhauser. Škola zaměřila svůj vzdělávací program na ekologickou výchovu a usiluje o získání titulu Ekoškola.

Radmila Nagovská
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí