zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr navrhuje míchání biopaliv do nafty od září

06.04.2007
Zemědělství
Energie
Ministr navrhuje míchání biopaliv do nafty od září
Přimíchávání biopaliva do nafty by mohlo být povinné od 1. září letošního roku. Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce prosazovat dřívější termín při projednávání novely zákona o ochraně ovzduší v zemědělském výboru Poslanecké sněmovny. Uvedli to zástupci ministerstva zemědělství.

Návrh schválený vládou zatím počítá s tím, že povinné přidávání biopaliv do nafty i benzinu začne od ledna 2008, tedy o půl roku později, než se původně počítalo. Odklad kritizovali výrobci biopaliv i Agrární komora.

Zemědělský výbor se zabýval novelou zákona o ochraně ovzduší včera, ale projednávání přerušil a vrátí se k němu příští středu.

"Musíme mít na paměti nutnost splnit cíl pro tento rok, a sice dosáhnout podílu biopaliv na spotřebě pohonných hmot v Česku ve výši 1,63 procenta energetického obsahu, jak jsme to oznámili Evropské komisi. Navíc je nezbytné, abychom si vyzkoušeli systém již letos, pokud ho chceme naplno spustit od příštího roku," soudí Gandalovič.

Dalším důvodem pro dřívější zavedení povinnosti přimíchávat metylester řepkového oleje do nafty je podle ministerstva předpokládaná vyšší sklizeň řepky v letošním roce. Zemědělci totiž počítali s tím, že biopaliva se začnou přidávat do benzinů již od letošního pololetí, a řepku pro letošek zaseli na větší výměře.

Zástupce ministerstva průmyslu a obchodu ale včera na jednání zemědělského výboru sněmovny se zářijovým termínem nesouhlasil. Podle něj není například hotová potřebná legislativa včetně kontrolního systému a také není systémové prosazovat jen jeden druh biopaliva. Na možné problémy s kontrolou upozorňuje i Generální ředitelství cel. Celníkům podle jejich vyjádření navíc chybí potřebný software.

Sdružení pro výrobu bionafty podle Petra Jeviče dřívější termín požadovalo a snahu MZe v tomto směru vítá. Mimo jiné proto, že během roku mají být dokončeny dva velké závody na výrobu metylesteru a domácí kapacita se zvýší ze 190 tisíc až na 350 tisíc tun za rok. Proto je podle Jeviče žádoucí rozšířit co nejdříve odbyt i na domácím trhu. Zatím jde drtivá většina domácí produkce na vývoz.

Přidávání biopaliv do benzinu a nafty mělo původně začít od letošního července. Vláda odklad zdůvodnila právě potřebou dobře připravit kontrolní systém.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí