Čtvrtek, 25. dubna 2024

Máme technologie i prostředky na zastavení globálních změn podnebí, říkají ekonomové

Máme technologie i prostředky na zastavení globálních změn podnebí, říkají ekonomové

Současné technologie stačí k zastavení dramatických globálních změn podnebí, spočetli ekonomové z expertního panelu OSN. Ale dnes vydaná zpráva upozornila, že bude potřeba účinné podpory vlád, které taková opatření uvede v život.

Podle kalkulací současné prostředky postačují k tomu, aby roční exhalace skleníkových plynů do roku 2030 klesly o 16–31 miliard tun takzvaného CO2-ekvivalentu (str. 11). V roce 2000 činily celkem 43 miliard tun. Takové snížení znečištění stačí, aby předešlo nejhorším výkyvům podnebí.

Expertní zpráva – shrnutí mnohonásobně delšího odborného textu – poslouží coby konkrétní, praktický plán, jak globální znečištění snížit.

Panel ovšem upozorňuje, že státy musí zavádění čistých technologií účinně podpořit novými zákony, daňovými reformami a podobnými kroky.

Obnovitelné zdroje energie by mohly v roce 2030 dodávat 30–35 % světové spotřeby elektřiny (str. 17). Během pouhých třinácti let lze exhalace oxidu uhličitého, které vznikají při vytápění budov a klimatizaci, s čistým ekonomickým ziskem snížit o 30 % (str. 18).

Opatření ovšem musí začít rychle. „Úsilí o snížení emisí během příštích dvou nebo tří desetiletí budou mít velký dopad na šance stabilizovat [koncentraci skleníkových plynů] na nižší úrovni“, varují ekonomové (str. 21).

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„V téhle zprávě politici dostávají konkrétní, praktický plán, jak globální exhalace snížit, stát po státu, odvětví po odvětví, opatření po opatření, tunu po tuně. Hlavním bodem raportu je vlastně dobrá zpráva. Máme technologie k takovému omezení znečištění, které zabrání nejvážnějším výkyvům podnebí. Také finanční náklady jsou docela rozumné. Ale potřebujeme účinná opatření, která čisté technologie rozhýbou – novou legislativu, daňové reformy, státní programy a podobně. Pro české politiky je to výzva, aby účinně podpořili zvyšování energetické efektivnosti, zelenou energii, přesun nákladů z kamionů na železnice a další opatření.“

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Po dvou velmi znepokojivých zprávách z minulých měsíců se ukazuje světlo na konci tunelu. Je až překvapivé, jak velký význam mají často opomíjená opatření, jako je lepší zateplení domů nebo zachování tropických pralesů. Vedle nezbytných technologických změn se zpráva zmiňuje také o příležitostech ke snížení příspěvku ke globálním změnám podnebí, které máme ve svém každodenním životě. “

 

Kontakt:            
 
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email

vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Klára Sutlovičová, CDE, telefon 777 849 113, email cde@ecn.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů