zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pylové zpravodajství: dominují pyly kvetoucích stromů

07.05.2007
Ovzduší
Pylové zpravodajství: dominují pyly kvetoucích stromů

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo velké množství pylových alergenů. Nejhojnější byla pylová zrna dubu, která zkříženou reaktivitou prodlužují pylovou sezónu břízy. Objevoval se také pyl téměř všech nyní kvetoucích stromů - buk, ořešák, jírovec a moruše. 

Pozvolna rozkvétají borovice a smrky. Z bylin kvete řepka olejka, začínají se objevovat také pylová zrna jitrocele a šťovíku. Většina stanic zaznamenala první pylová zrna trav, plná sezóna tohoto obávaného alergenu ale ještě nezačala. Bříza už dokvétá i ve středních polohách, stejně tak končí sezóna květu jasanu a platanu. Habry již nehrály žádnou roli.

Pro nejbližší období očekáváme spolu s ochlazením snížení koncentrace všech pylových alergenů v ovzduší, zvláště ke konci týdne. Hojný bude ještě stále pyl dubu, buku, jírovce a ořešáku, přibude pylu málo alergizujících borovic a smrků. Postupně bude přibývat také pylu jitrocele a šťovíku.

Pylové zpravodajství připravujeme ve spolupráci s Nemocnicí Třinec a nabízíme vám ho v našich zprávách pravidelně každou středu ve 12:00 a 15:00 hodin. Tentýž den ho do vysílání zařazujeme jako součást vstupu s meteorology v 17:20. Každou středu naleznete aktuální informace také na naší internetové stránce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí