zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

H. Králové podá žalobu na ÚOHS kvůli pokutě za tendr na odpady

18.05.2007
Odpady
H. Králové podá žalobu na ÚOHS kvůli pokutě za tendr na odpady
Hradec Králové - Město Hradec Králové podá k brněnskému krajskému soudu správní žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli pokutě 700.000 korun, kterou mu úřad v dubnu udělil za tendr na odpady. Město se chce obrátit i na ombudsmana. Hradecká radnice se domnívá, že v tendru v hodnotě 200 milionů korun postupovala správně. Řekl to hradecký primátor Otakar Divíšek.

Pokutu dal antimonopolní úřad městu za to, že tendr v roce 2005 špatně vedlo a porušilo tím zákon o veřejných zakázkách. "Jsme si jistí, že jsme nic neporušili. Obrátíme se i na ombudsmana," řekl Divíšek. Podle jeho náměstka Josefa Malíře sice stanovisko ombudsmana na pokutě nic nezmění, ale "mohlo by posunout uvažování úřadu".

Tendr vyhrála firma Marius Pedersen. V podmínkách k zakázce město od uchazečů požadovalo i informace, jež se zakázkou bezprostředně nesouvisely. Právě kvůli nesplnění některých požadavků radnice vyloučila firmu AVE CZ odpadové hospodářství. Podle ÚOHS neoprávněně. AVE chtělo ročně za zakázku téměř 38 milionů, Marius vypočítal cenu na více než 50 milionů korun. Nabídka vyřazené firmy tak měla podle úřadu šanci být vyhodnocena jako nejvýhodnější.

Původně radnice dostala pokutu 750.000 korun, ale šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina loni na podzim verdikt kvůli procesním chybám v rozhodování zrušil. Následně úřad městu udělil sníženou pokutu 700.000 korun. Radnice mohla dostat pokutu až deset milionů korun. Přesto je 700.000 korun jednou z nejvyšších sankcí udělenou v Česku za veřejné zakázky.

Pokutu radnice zatím nezaplatila. "Soud může rozhodnout, že naše žaloba má odkladný účinek. V opačném případě budeme muset pokutu zaplatit. Termín máme zhruba do poloviny června," řekl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí