zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drtivá většina Čechů souhlasí s ekologickými opatřeními EU

30.05.2007
Obecné
Drtivá většina Čechů souhlasí s ekologickými opatřeními EU

Kolem 90 procent Čechů podporuje ekologická opatření Evropské unie, jako je například zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie, povinnost čistit odpadní vody a omezení provozu dopravních prostředků nesplňujících emisní normy. Uvedl to průzkum agentury STEM.

PRAHA - Lidé souhlasí s ekologickými kroky EU i přes to, že na jejich realizaci bude nutno vynaložit nezbytné finanční prostředky.

Pro povinnost čistit odpadní vody se vyslovilo 93 procent respondentů, pro omezení provozu nadmíru znečišťujících aut 87 procent. Skoro devět Čechů z deseti (88 procent) je toho mínění, že by se měl zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Podpora opatření EU v oblasti životního prostředí (v %)
opatření určitě ano spíše ano spíše ne určitě ne
povinnost čištění odpadních vod 50 43 6 1
omezení provozu dopravních prostředků nesplňujících emisní normy EU 41 46 12 1
zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie 33 55 11 1
zdroj: STEM

Poněkud opatrnější jsou k realizaci navržených opatření lidé, kteří Evropské unii nedůvěřují, a také obyvatelé malých obcí, na které opatření mohou nejcitelněji finančně dopadnout.

EU plánuje, že do roku 2020 by energetickou spotřebu z 20% pokrývaly obnovitelné zdroje. V dopravě by měla biopaliva pokrýt desetinu spotřeby. Unie chce také omezit emise CO2 a dalších skleníkových plynů o 20 až 30 procent ve srovnání s rokem 1990.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí