zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové svedli s policií námořní bitvu o účast na G8

09.06.2007
Obecné
Ekologové svedli s policií námořní bitvu o účast na G8

Zatímco politici G8 jednají v sále bez oken a hotel Kempinski je nejstřeženějším místem na zeměkouli, okolí Heiligendammu nabízí scény, za něž by se nemusel stydět žádný akční film. Navzdory enormním bezpečnostním opatřením se dva čluny organizace Greenpeace pokusily dostat k pobřeží.

Cestu jim zkřížila policie, které se k nafukovacím plavidlům ekologických aktivistů přiřítila rychlostí 90 kilometrů za hodinu. V živém vysílání zpravodajské televize N-TV bylo vidět, jak strážci zákona demonstranty pronásledovali a nakonec vytlačili do sousedního letoviska Kühlungsborn.

Policisté z boku tvrdě naráželi do jednoho z člunů Greenpeace. Svého dosáhli až ve chvíli, kdy do něj narazili tak silně, že ekology vymrštili z paluby do moře. Tři ze čtveřice demonstrantů jsou údajně zraněni.

"Práva demonstrovat se rozhodně nevzdáme," prohlásila mluvčí ekologů Svenja Kochová. Její kolega Björn Jettka kritizoval v televizi N24 německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Na mezinárodní úrovni se sice snaží dosáhnout cílů v ochraně životního prostředí, na druhé straně ale při jednáních v Severním Porýní-Vestfálsku položila základní kámen pro výstavbu nové uhelné elektrárny," řekl.

Bezpečnostní zóna už není
Protestní akce provázejí každý summit G8. Letos začali odpůrci globalizace demonstrovat už minulý víkend v Rostocku, kde po srážkách s policií zůstalo na tisíc zraněných. Dějiště letošního summitu a jeho okolí hlídá celkem 16 tisíc policistů ze všech německých spolkových zemí.

Včera je demonstranti dokázali překvapit, když se po polích a loukách dostali až ke kontroverznímu plotu, jímž je obehnáno srdce schůzky - hotelový komplex Kempinski. Blokovali také přístupové cesty do Heiligendammu. Policie nasadila vodní děla, slzný plyn i obušky. - více zde

Na původní záměr udržet kolem 2,5 metru vysokého plotu bezpečnostní pásmo už v podstatě rezignovala. Aktivisté tu zůstali přes noc a spali i na cestách kolem Heiligendammu. "Uvolňujeme silnice pouze tehdy, když je potřebujeme pro nás, jiné transporty nebo záchranky," řekl policejní mluvčí.

V noci policie údajně zadržela asi tři stovky demonstrantů. Na jedné silnici u Kühlungsbornu protestující zapálili barikádu.

Na konci sil
Policie je po četných zásazích proti aktivistům na konci sil. "Narazili jsme na svůj limit," přiznal v Rostocku mluvčí Olaf Seitels ze speciální jednotky Kavala. Proto byl také zrušen přenos zdejšího koncertu "Tvůj hlas proti chudobě“ na velkoplošné obrazovky v nedalekém Warnemünde. Policie totiž není s to zajistit bezpečnost akce.

Na koncert, který skončí až večer, dorazilo na 80 tisíc lidí. Uvidí populárního německého zpěváka Herberta Grönemeyera, skupinu Die Toten Hosen, ale především irskou kapelu U2. Její frontman Bono, známý bojovník proti chudobě, dnes v Heiligendammu kritizoval šéfy planety, že nedrží sliby ohledně pomoci Africe.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí