zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická daň a plynová topidla v domácnostech

25.06.2007
Energie
Ekologická daň a plynová topidla v domácnostech
Na tak zvaném ekologickém zdanění již nějaký čas společně pracují ministerstvo financí a ministerstvo životního prostředí. Daněmi by podle plánu měly být zatíženy skoro všechny druhy paliv. Dobrou zprávou pro všechny domácnosti s plynovým vytápěním je, že plyn by měl být z připravovaných změn vynechán. Mohl by se tak cenou přiblížit v současné době levnějšímu uhlí, u kterého se počítá se zhruba 14procentním zdražením."Domácností s plynovým vytápěním se nedotknou," říká Pavel Janeček ze společnosti Karma Český Brod, předního výrobce plynových topidel.
Dobrá zpráva pro majitele plynových topidel

„Je to po dlouhé době dobrá zpráva pro příznivce ekologicky šetrného vytápění,“ říká k záměru české vlády Pavel Janeček, generální ředitel společnosti Karma Český Brod. Ta prodává plynová topidla značky Karma a nedávno také koupila od německého Gamatu výrobu jeho plynových topidel, známých jako „wavky, a výrazně tak posílila svojí pozici na trhu s prodejem plynových topidel.
Z hlediska ochrany životního prostředí se ze strany vlády jedná o logický krok. „Velká část dálkového tepla pochází z hnědouhelných elektráren a tepláren a to samé platí i o elektrické energii. Plyn je z tohoto pohledu čistším zdrojem tepla,“ vysvětluje Pavel Janeček. „Asi není třeba zdůrazňovat, že tepelné elektrárny životnímu prostředí neprospívají.“
Na připravované změny se tak mohou těšit jak výrobci plynových topidel, tak i ostatní, spojení s tímto oborem. Po několikaletém poklesu by se měly dočkat růstu svých tržeb, neboť na cenu jsou lidé v České republice tradičně citliví. „Jen se trochu bojím, aby lidé místo dražšího uhlí nezačali doma spalovat méně kvalitní tuhé materiály, aby ušetřili. Tím by byl samozřejmě dobrý úmysl vlády zmařen. Tyto úvahy by však neměly vést k tomu, aby ministerstva od změn upustila. Je jen potřeba dobře promyslet, jak se dalšímu ničení životního prostředí účinněji bránit,“ dodává Pavel Janeček.

http://www.trendybydleni.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí