zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rockem za zlepšení klimatu

10.07.2007
Ovzduší
Rockem za zlepšení klimatu
Statisíce diváků a stovka hvězd hudebního nebe se v několika metropolích na všech světadílech zúčastnily čtyřiadvacetihodinového maratonu koncertů Live Earth, jež měly přitáhnout pozornost planety k hrozbě klimatických změn.

Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Megaakce se pak přesunula na západní polokouli, hrálo se v New Jersey a ve Washingtonu v USA. Šňůra skončila v Riu de Janeiro. Speciální vystoupení bylo na programu i na vzdálené Antarktidě, kde zahrála skupina složená z osazenstva britské výzkumné stanice Rothera.

Hvězdné obsazení koncertů zajistili v různých částech světa mimo jiné Madonna, Red Hot Chili Peppers, The Police, Alicia Keysová, Shakira, Metallica, Genesis, Bon Jovi, Lenny Kravitz, Sheryl Crowová, Duran Duran, James Blunt nebo Sarah Brightmanová.

Madonna, která podle deníku Guardian za čtyři měsíce vyprodukovala 485 tun oxidu uhličitého (CO2), poděkovala hlavnímu hybateli série, bývalému americkému viceprezidentovi Alu Gorovi, že dělá tolik "pro zvýšení povědomí o tom, že čas se chýlí". Al Gore byl "hlavní hvězdou" koncertu ve Washingtonu. Jako všude jinde prostřednictvím videonahrávek vybízel k tlaku na vlády, který by je přiměl k drastickým a citelným opatřením proti vypouštění skleníkových plynů, ve vyspělých zemích o 90 procent a v rozvojových státech o více než polovinu.

Název Live Earth odkazoval na podobné benefiční akce Live Aid z roku 1985 na pomoc hladovějícím dětem v Africe a Live 8 z roku 2005 na boj s globální chudobou. Výnosy ze vstupného mají jít na distribuci šetrných žárovek a další opatření, která převýší emise skleníkových plynů z koncertů.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí