zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nadace Partnerství vydala Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy

14.07.2007
Zemědělství
Nadace Partnerství vydala Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy
Dle odborných odhadů se ve 310 vinařských obcích nachází asi 100 lokalit, které lze charakterizovat jako sklepní uličky.

Třísetstránkový Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy, který vydala Nadace Partnerství, provádí návštěvníky šedesáti nejzajímavějšími sklepními uličkami a přibližuje jim život ve vinných sklepech v průběhu několika staletí. Autentické zážitky, zápisy z kronik a vinařský folklór doplňuje jedinečná fotodokumentace sklepních uliček i jednotlivých sklepů a jejich interiérů. Součástí knihy je i kalendář vinařských akcí a slovníček vinařských pojmů.

Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy vydává Nadace Partnerství v rámci projektu Sklepní uličky Jižní Moravy, který je spolufinancován Evropskou unií a Jihomoravským krajem. „Sklepní uličky jsou ikonou vinařské turistiky, symbolizují pro návštěvníky tradice, produkty i práci jihomoravských vinařů. Jejich potenciál pro rozvoj vinařské turistiky je však zatím spíše nevyužitý,“ uvedl jeden z autorů publikace Jan Grombíř, který se v Nadaci Partnerství stará o rozvoj Moravských vinařských stezek.

Dle odborných odhadů se ve 310 vinařských obcích nachází asi 100 lokalit, které lze charakterizovat jako sklepní uličky. Autoři knihy tyto uličky zmapovali a šedesát z nich zařadili do publikace. Jejich cílem přitom nebylo jen vydání přehledného a čtivého Průvodce po sklepních uličkách Jižní Moravy, ale i podpora sklepních uliček jako přirozeného turistického centra ve vinařských obcích. „Očekáváme, že příklady dobře zorganizovaných turistických služeb ve sklepních uličkách vyvolají zájem o využití, obnovu a zachování kulturně-historické hodnoty sklepů i celých uliček,“ dodal Grombíř.

Publikace se může pro řadu cyklistů, kteří se rozhodnou strávit aktivní dovolenou v České republice, stát vítaným zdrojem potřebných informací. Průvodce sklepními uličkami Jižní Moravy si mohou objednat na e-mailové adrese zuzana.tausova@nap.cz nebo na adrese Nadace Partnerství.

 

Kontakt:            

Juraj Flamik, program Greenways Nadace Partnerství

tel.: 515 903 117, e-mail: juraj.flamik@nap.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí