zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drůbežárna ve Svinčanech zatajovala údaje o znečištění

25.07.2007
Zemědělství
IPPC
Drůbežárna ve Svinčanech zatajovala údaje o znečištění

Inspekce zahájila na základě podnětu Dětí Země řízení o pokutě

 

Provozovatel velkochovu porušil zákon, když nenahlásil do Integrovaného registru znečištění údaj o produkci amoniaku v drůbežárně ve Svinčanech za rok 2005. Emise amoniaku vyprodukované velkochovem nosnic přitom v tomto roce činily kolem 26 tun, povinnost nahlašovat znečištění je stanovena už od hranice 10 tun amoniaku ročně.

 

Děti Země na toto pochybení upozornily Českou inspekci životního prostředí, která podnět prověřila, dala Dětem Země za pravdu a zahájila s provozovatelem řízení o správním deliktu. V něm může vyměřit pokutu až do výše půl milionu korun.

 

Je dobře, že inspekce nevzala náš podnět na lehkou váhu. Jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo vědět o tom, jaké emise velcí znečišťovatelé produkují a firma samozřejmě měla údaje ohlásit, zvlášť pokud jí to ukládá zákon,” komentuje případ Martin Hyťha z občanského sdružení Děti Země. “Překvapuje nás ale, že takový významný zdroj znečištění, jakým je drůbežárna ve Svinčanech, unikl doposud pozornosti všech úřadů,” doplňuje Hyťha.

 

Drůbežárnu dříve provozovala společnost Zemědělské zásobování a nákup v Chrudimi, a.s., nyní ji řídí firma Vejce CZ. Ta nedávno požádala krajský úřad o vydání integrovaného povolení pro farmu ve Svinčanech. Řízení o vydání integrovaného povolení se účastní i Děti Země. “Budeme velmi bedlivě sledovat, jestli v tomto velkochovu nedochází k nějakým dalším nezákonnostem nebo pochybením,” dodává Martin Hyťha z Dětí Země.

 

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Ing. Skákal, Česká inspekce životního prostředí Hradec Králové: 495 773 208
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí